ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Należy powiedzieć: posiłków. Wiele osób zdziwi się. Przecież nie tylko u nas herbata jest częstym i preferowanym napojem do jedzenia. Poranna herbata do śniadania, herbata do kolacji, czy chociażby słynny angielski five o’clock, który – bądź, co bądź – jest posiłkiem.

Nie ma powodu do paniki. Jak zwykle w takich przypadkach mowa jest o nawykach i regularnym, długotrwałym popijaniu herbatą posiłków. Szczególnie głównych posiłków, nie zaś słodkiego podwieczorku, ponieważ najważniejszą sprawą o jakiej trzeba powiedzieć to ograniczanie przez herbatę przyswajania żelaza z posiłku.

Herbata a przyswajanie żelaza

Mowa o żelazie niehemowym, czyli takim, które pochodzi z roślin. Rośliny często mają większą zawartość żelaza niż mięso, lecz jego biodostępność, czyli to w jakim stopniu jesteśmy w stanie je przyswoić, jest znacznie niższa. Najlepiej przyswajalne jest żelazo hermowe, czyli pochodzenia zwierzęcego. Kwestia ta interesować powinna przede wszystkim wegetarian, ponieważ to oni jako jedyne źródło żelaza mają do dyspozycji rośliny bogate w jego niehemową postać. Zwłaszcza oni zatem powinni uważać na herbatę (i kawę) pitą do posiłków zawierających żelazo.

Naukowcy wskazują jednoznacznie, że spożycie tanin obecnych w herbacie (zwłaszcza mocno zaparzonej i gorzkiej) może ograniczyć znacznie przyswajalność żelaza. Badania dowodzą, że już 5 mg ogranicza przyswajanie żelaza o 20%, 25 mg tanin już o 67%, a 100 mg o 88%. Według innych badań popicie zwykłą herbatą posiłku może ograniczyć przyswajanie pochodzącego z niego żelaza o ponad 60%. Co ciekawe, nie odpowiada za to kofeina, lecz właśnie tanina. Przeprowadzono osobne badania, aby sprawdzić jaki wpływ na przyswajanie różnych substancji ma kofeina i okazało się, że utrudnia ona przyswajalność żelaza jedynie o 6%.

Nie tylko żelazo się liczy

Sprawa nie ogranicza się jedynie do żelaza, ponieważ w wynikach innych badań czytamy, że EGCG – główny polifenol w herbacie – może być odpowiedzialny za chelatowanie żelaza, miedzi i chromu w organizmie. Mało kto wie, że miedź i chrom są niezbędne dla naszego zdrowia, odpowiadając za metabolizm i odporność.

Czy zatem powinniśmy się obawiać? Tylko jeśli nie jemy mięsa, a w naszym codziennym nawyku jest popijanie posiłków mocną herbatą. Poza tymi sytuacjami warto o tym po prostu pamiętać i jeśli już chcemy popić czymś posiłek, lepiej wybrać wodę lub sok owocowy.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Inhibition of food iron absorption by coffee T A Morck, S R Lynch, J D Cook Does caffeine bind to metal ions? Sevgi Kolaylı, Miraç Ocak, Murat Küçük, Rıza Abbasoǧlu, Inhibition of non-haem iron absorption in man by polyphenolic-containing beverages R F Hurrell, M Reddy, J D Cook, Iron absorption and phenolic compounds: importance of different phenolic structures, M Brune, L Rossander, L Hallberg, Epigallocatechin Gallate: A Review of Its Beneficial Properties to Prevent Metabolic Syndrome Samuel Legeay, Marion Rodier, Laetitia Fillon, Sébastien Faure, and Nicolas Clere

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata z Hongkongu

Hongkong po pierwszej wojnie opiumowej przeszedł pod władanie Brytyjczyków, którzy uczynili z niego dogodny port[...]

Herbata Matcha właściwości i składniki odżywcze

Jeśli chodzi o walory zdrowotne herbaty Matcha to pamiętać trzeba przede wszystkim, że w naparze[...]

Herbata na biegunkę. Pokrzywa na apetyt

Pokrzywa wzmaga apetyt, dobrze wpływa na pracę wątroby oraz całego układu pokarmowego. Dobra przy biegunkach.[...]

Gatunki i odmiany herbaty

Często możemy spotkać na opakowaniu herbaty (zwłaszcza indyjskiej) przy jej nazwie oznaczenia CL lub Ch.[...]

Yerba mate de ruso

Yerba mate de ruso to nazwa naparu przyrządzanego z yerba mate z dodatkiem soku owocowego[...]

Jak podawać herbatę w cukierni i kawiarni? Ceramika do lokalu gastronomicznego

Na rynku jest wiele rozwiązań podawania herbaty w lokalu gastronomicznym, jednak ze względu na sposób[...]

Herbata ze Szczytu Wzgórza. Chiya

Herbata ze Szczytu Wzgórza jest herbatą czarną (w nomenklaturze wschodniej czerwoną) pochodzącą z regionu Ilam,[...]

Czy warto parzyć kawę metodą cold brew? Wady

Fala ekscytacji metodą cold brew przelewa się przez Polskę z coraz większą siłą. Trudno nie[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.