ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Do suszu herbacianego możemy dodać wiele rzeczy. Lista w dzisiejszych czasach jest niemal niewyczerpana, poza wszelkiego rodzaju suszonymi owocowcami, a nawet warzywami, znajdziemy w herbacie korzennej przyprawy oraz zioła i kwiaty w najróżniejszych kombinacjach. Herbaciana oferta specjalistycznych sklepów co i rusz poszerza się o nowe, aromatyzowane mieszanki o fantazyjnych nazwach i zachęcającym wyglądzie. Wśród liści herbaty czarnej, zielonej, białej, a nawet oolong i Pu-Erh pysznią się obok kawałków papai, mango i pomarańczy, główki jaśminu i chryzantemy. Nie zawsze jednak tak było. Początków dodatków do suszu herbacianego poszukiwać musimy w Azji, ponieważ sięgają czasów na długo przed tym, gdy Europejczycy odkryli i pokochali herbaciany napar.

Herbata zielona jaśminowa chulan premium 150g
Herbata zielona jaśminowa chulan premium 150g

Jaśmin

Najbardziej znaną i popularną mieszanką kwiatową jest herbata zielona z jaśminem. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że czym innym jest dodatek do herbaty kwiatów jaśminu, a czym innym przesycenie jej aromatem tego kwiatu. Możemy niejednokrotnie rozczarować się sięgając po herbatę z tym dodatkiem, gdy nie poczujemy jaśminowego aromatu. Jaśmin musi być dodany do herbaty w postaci świeżo zerwanych kwiatów, tylko taki bowiem, ma aromat, który może przekazać herbacianym listkom. Po wysuszeniu kwiat jaśminu pozostaje cennym surowcem zielarskim, lecz samego aromatu trudno w nim szukać. Tradycja herbaty jaśminowej liczy sobie już, według niektórych źródeł nawet tysiąc lat. Technika aromatyzowania herbaty, najczęściej zielonej, polega na przekładaniu warstwami świeżych kwiatów jaśminu z suchą herbatą. Wysuszone liście krzewu herbacianego absorbują wilgoć i aromat pochodzące ze świeżych kwiatów. Kwiaty zbiera się wcześnie rano gdy są zamknięte, następnie przechowuje się je w chłodzie do wieczora, kiedy się otwierają i oddają swój cenny aromat. Aromatyzowanie trwa kilka godzin i może być powtarzane kilkukrotnie w przypadku najlepszych herbat. Następnie herbatę znów należy wysuszyć.

Herbata ze złocienia, Chrysanthemum tea: Suszone kwiatki złocienia
Herbata ze złocienia, Chrysanthemum tea: Suszone kwiatki złocienia

Chryzantema

Innym popularnym w Chinach dodatkiem do herbaty jest chryzantema. Jest to kwiat niezwykle ceniony w kulturze Państwa Środka. Tradycyjnie kojarzy się z jesienią kiedy to piją się chryzantemową herbatkę. Możemy znaleźć ją także jako dodatek w suszu herbacianym. Nie tylko poprawia znacznie wygląd mieszanki, ale również wpływa pozytywnie na jej smak. Chryzantema ma przyjemny, lekko miodowy aromat, który doskonale komponuje się z herbatą.

Kwiat lotosu

Trudna do zdobycia w naszym kraju jest inna, popularna w Azji, a szczególnie w Wietnamie herbata aromatyzowana kwiatem lotosu. Pomysł ten wiąże się z herbatą, jaką przygotowywano co rano dla monarchy, zamykając w kwiatach rosnących w ogrodzie susz herbaciany na noc. Rano zbierano z kwiatów rosę i nią zaparzano liście herbaciane, które spędziły noc wewnątrz żywego kwiatu lotosu. Dziś spotkać możemy herbatę aromatyzowaną wielokrotnie na drodze żmudnego i pracochłonnego procesu, którego tajemnicę znają już nieliczni. Szczęściem jest to jedna z flagowych herbat Wietnamu toteż nie musimy się obawiać, że technika jej przygotowania zaginie.

Herbata ziołowa Kwiat lawendy
Herbata ziołowa Kwiat lawendy

Oryginalne dodatki kwiatowe do herbaty

Innymi, nieco mniej tradycyjnymi aczkolwiek, popularnymi w Europie dodatkami kwiatowymi do herbaty są kwiaty lawendy, róży, rumianku, kocanki piaskowej, malwy sudańskiej, ślazu, słonecznika a nawet krokoszu barwierskiego. Ten ostatni, zwany polskim szafranem, daje herbacie poza ciekawym wyglądem przyjemny, żółty kolor. Często dodatki kwiatowe poza poprawą wyglądu naparu, oraz oczywistym urozmaiceniem aromatu herbaty, mają także znaczenie zielarskie.

Nie powinniśmy się wahać przed przygotowywaniem samodzielnie kwiatowych mieszanek herbacianych, zwłaszcza, że zdobycie suszonych kwiatów jest czasem łatwiejsze niż zakup odpowiednio przygotowanych owoców nadających się do herbacianych mieszanek.

Herbata Artystyczna Rozwijająca się Bombonierka Gold
Herbata Artystyczna Rozwijająca się Bombonierka Gold

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tradycyjnej herbacie kwitnącej, która jest specyficzną odmianą mieszanki herbaty i kwiatów. Mowa tutaj o kulach przygotowanych z liści herbaty białej skrywających wewnątrz misternie dobraną kompozycje kwiatów, które podczas parzenia rozwijają się w prawdziwy bukiet. Poza walorami artystycznymi herbata ta dostarcza bogatych aromatów kwiatowych, znajdziemy tam często dość egzotyczne kwiaty jak lilie czy kwiaty pomarańczy i osmantusa.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Słownik Yerba Mate. Co oznaczają napisy na opakowaniach Yerba Mate

 Słownik Yerba Mate. Co oznaczają napisy na opakowaniach Yerba Mate Co oznaczają słowa na[...]

Nie oszczędzaj na herbacie. Tania herbata ekspresowa zawiera niebezpiecznie dużo fluoru

Fluor jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów, ale spożywanie go więcej niż 4 mg[...]

Jak zrobić Zieloną Herbatę Matcha w domu w prosty sposób

Żeby zrobić zieloną herbatę Matcha w domu w prosty sposób, potrzebujemy: wysoką szklankę, kubek do[...]

6 najlepszych sposobów na parzenie herbaty

W Polsce kultura herbaciana nigdy nie święciła wielkich triumfów, nie miała okazji się rozwinąć i[...]

Naturalny słodzik do herbaty Stewia zamiast cukru

Stewia to roślina, która występuje dziko i jest uprawiana w Ameryce Południowej. Teraz uprawa się[...]

Yerba mate green

Zielona mate, czyli mate green to dość popularny u nas rodzaj yerby. Generalnie pamiętać trzeba[...]

Herbata zielona Schincha, japońska herbata Shincha, parzenie zielonej herbaty

Shincha to nazwa pierwszego wiosennego zbioru herbaty w Japonii, a zarazem nazwa herbaty pochodzącej z[...]

Jak wygląda praca testera herbaty, którego kubki smakowe są ubezpieczone na 5mln złotych?

Sebastian Michaelis nigdy nie myślał dużo herbacie. Herbata była dla mnie codziennością, ale jako ciepły[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.