ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Fluor jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów, ale spożywanie go więcej niż 4 mg na dobę może powodować bóle stawów, osłabienie mięśni, osteoporozę, kruchość zębów, problemy z nerkami a nawet wiąże się je z rakiem. Naukowcy przebadali herbatę z angielskich supermarketów Tesco, Asda, Morrison i Sainsburry i okazało się, że pijąc herbatę z supermarketu dostarczamy sobie nawet 120% zapotrzebowania na fluor.

Kiedy herbata jest zbierana, starsze, dojrzałe liście stosowane do wytwarzania niskiej jakości herbaty, to prawdziwy akumulator fluoru – mówi Laura Chan.

Wyniki badań angielskiego Food Research International (z maja 2013 r.) są jednoznaczne: decydując się na tanią herbatę ekspresową musisz mieć świadomość, że picie jej może mieć długoterminowe konsekwencje dla zdrowia.

Porównanie stężenia fluoru w 38 różnych herbatach zostało przeprowadzone przez doktorantkę Laurę Chan, prof. Aradhana Mehra i prof. Paula Lyncha z Uniwersytetu w Derby (Wielka Brytania). Badanie zostało wykonane za pomocą elektrody selektywnej na herbacie suchej i parzonej wrzącą wodą przez 2 minuty. Naukowcy porównali poziom fluorków dla osoby pijącej średnio 4 kubki herbaty dziennie (1 litr).

W jakiej herbacie jest najwięcej fluoru?

Okazało się, że litr taniej supermarketowej herbaty zawiera 6mg fluoru, natomiast zalecana dzienna dawka to 4-5mg.

Najwięcej, bo aż 6mg/1l fluoru zawierają herbaty czarne i mieszanki herbaty czarnej. Herbata zielona i mieszanki herbat zielonych zawierają blisko o połowę mniej fluoru (3,3mg/1l). Najbezpieczniejszą herbatą z supermarketu jest herbata oolong i herbata czerwona pu-erh, która ma najniższe stężenie fluoru: średnio 0,7mg/1l.

Skutki nadmiernego spożywania fluoru

Nadmierne spożywanie fluoru może powodować wiele problemów ze zdrowiem. Mogą pojawiać się białe lub brązowe plamy na szkliwie zębów. To pierwszy sygnał, że fluor otruł enzymy twojego organizmu. Fluoroza powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, osłabienie kości i stawów. Przy regularnym spożyciu nadmiernej ilości fluoru (np. 10-20mg dziennie przez 15 lat) może dojść do całkowitego zesztywnienia kręgosłupa. Odnotowano, że na obszarach, gdzie występuje woda pitna o dużym stężeniu fluoru zdecydowanie częściej stwierdzano kamienie nerkowe.

Tekst po polsku na podstawie:

  • Chan L, Mehra A, Saikat S, Lynch P. Human exposure assessment of fluoride from tea (Camellia sinensis L.): A UK based issue? Food Research International. Published online May 2013
  • dailymail.co.uk/health/article-2376032/Could-cheap-tea-bags-make-ill-Study-reveals-contain-high-fluoride-levels-damage-teeth-bones-muscles.html

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Kawa we Francji

Espresso jest kawą, którą Francuzi piją najchętniej, a spożywają jej nieumiarkowane ilości. Wstąpimy więc dziś[...]

Herbata ziołowa Przeciw Grypie. Najlepsza herbata ziołowa na przeziębienie

Tymianek, dziewanna, czarny bez, lipa to zioła, które świetnie działają na nasz organizm w czasie[...]

7 ciekawostek historycznych, których nie wiedzieliście o herbacie

Gdy w 1972 roku prezydent USA Richard Nixon odwiedzał Chiny, otrzymał od Mao Zedonga małą[...]

Herbata z prowincji Hubei (Chiny)

Prowincja Hubei znajduje się w środkowych Chinach, jej nazwa oznacza „na północ od jeziora”. Mowa[...]

Naprawa herbacianej ceramiki za pomocą złota

Każdy z nas na pewno potłukł choć raz jakieś swoje ulubione naczynie do herbaty. Czy[...]

Parzenie herbaty Darjeeling Risheehat 2013

Aromat herbaty Darjeeling Risheeha jest wyraźny, mocny, kwiatowy z nutą owocową. Smak z kolei bardzo[...]

Yerba mate Aguantadora. Przegląd marek yerba mate

Na pytanie o to, czym jest dla Argentyńczyka yerba matę Cristha Arnzten odpowiada, że mate[...]

Herbata zielona Java Sunda Purwa: parzenie, opinie

Herbata Java Sunda Purwa produkowana jest w okolicach Bandung. Jej susz skojarzył mi się z[...]

1 Comments

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.