ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Właściwości Yerba Mate, działanie Yerba Mate

Yerba mate jest bardzo bogata w przeróżne substancje odżywcze i niektórzy chcieliby nazywać ją warzywem, a picie jej naparu określają piciem sałatki.

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej cenioną cechą mate jest pobudzenie i dawka energii jakiej dostarcza nam napar z tej rośliny. Odpowiedzialna jest za to nie tylko duża ilość kofeiny, która przepędza fizyczne zmęczenie i która notabene wchłania się inaczej niż kofeina zawarta w kawie nie powodując niezdrowych skoków kofeinowych oraz uzależnienia, ale także teofilina i teobromina, które to substancje odpowiadają za pobudzenie psychiczne i odczuwalny zastrzyk energii. Sama kofeina, której w liściach mate może być nawet 2,4 % przyswajana jest przez nas stopniowo i długo, oczywiście jeśli pijemy yerbę w tradycyjny sposób zalewając wielokrotnie susz. Efekt pobudzenia odczuwalny jest nawet do 5 godzin. Co ciekawe, w odróżnieniu od kawy mate nie wpływa na jakość snu i nie powoduje problemów z zaśnięcie, co więcej pomaga regulować proces zasypiania i w zależności od indywidualnych uwarunkowań pijących nawet pomaga zasnąć.

Kolejnym ciekawym i cenionym skutkiem picia mate jest zabicie uczucia głodu. Dowiedziono już naukowo, że substancje zawarte w yerba mate działają na odpowiednie receptory w mózgu sprawiając, że nie odczuwamy głodu. Jest to cecha pożądana w dietach.

Innymi ważnymi składnikami mate są między innymi tanina mająca działanie ściągające i przeciwzapalne, kwas chlorogenowy, kwas kawowy, terpeny, laktony, witaminy (B1, B2, B6, E, C, karotenoidy), a także minerały takie jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas oraz sód.

Nie bez znaczenia jest także obecność polifenoli mających silne działanie przeciwutleniające a przez wychwytywanie wolnych rodników także odmładzające i przeciwnowotworowe.

Dowiedziono działania wzmacniającego układ odpornościowy, nie tylko dzięki obecności saponin, które sprawiają, że mate się pieni ale także działają odkażająco i bakteriobójczo, ale również dzięki działaniu wspomagającemu pracę samego układu immunologicznego. Dowiedziono również korzystnego działania yerby w walce z alergiami i astmą. Wzmacnia także działanie leków przeciwbólowych. Pomaga przy rozwolnieniach i chorobach układu moczowego.

Niewskazana jest jedynie dla dzieci z powodu dużej zawartości kofeiny i osób z zaawansowaną chorobą wrzodową układu pokarmowego ponieważ wzmaga wydzielanie soków żołądkowych co z kolei wspomaga trawienie.

Nie sposób nie wspomnieć o głośnej sprawie badań, które wykazały jakoby yerba była rakotwórcza. Rzeczywiście stwierdzono w niej obecność pewnych substancji rakotwórczych podobnych do tych, które znajdują się w zbyt mocno grillowanym mięsie. W badaniach tych zabrakło jednak komentarza dotyczącego ilości tych substancji. Okazuje się, że w kawie znajduje się ich pięciokrotnie więcej i nie jest to ilość, która może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Inne natomiast badania wskazały yerbę jako czynnik powodujący nowotwory gardła. Tu okazuje się jednak, że grupa osób na której przeprowadzono badania była grupą palącą tytoń w dużych ilościach. Stwierdzona rakotwórczość yerby w tym przypadku sprowadza się jedynie do jej temperatury. Okazuje się, że każdy ciepły napój wypijany w czasie paleni tytoniu sprzyja wchłanianiu się substancji rakotwórczych z dymu. Również w tym przypadku nie należy demonizować. Liczby o których mowa w tych sprawozdaniach są niewielkie.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?

Pomysł oczywisty: zapisywać, robić notatki. Czy warto? Zdecydowanie tak. W ten sposób nauka herbaty będzie[...]

Herbata przed treningiem i po treningu

Wypicie herbaty przed treningiem pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu. Przeprowadzono szereg badań na osobach podejmujących wysiłek[...]

Herbata zielona Shincha z pierwszego zbioru

“Shincha” to nazwa japońskiej herbaty sencha (煎茶) pochodzącej z pierwszych wiosennych zbiorów. Podobnie jak to[...]

Masala Chai, jak zrobić samemu w domu rozgrzewającą herbatę korzenną

Jak zrobić mieszankę przypraw i korzeni Masala Chai, która rozgrzeje nas w jesienne wieczory? Wystarczy[...]

Herbata zielona Liu An Gua Pian właściwości, historia, produkcja

Smak i aromat tej herbaty opisywane są jako niezwykle orzeźwiające i roślinne. Doszukać się można[...]

Mięta, herbata z mięty. Herbata miętowa: pospolita a wyjątkowa

To pospolite zioło jest jednym z dodatków do mieszanek herbacianych, składnikiem różnych napojów czy samodzielnym[...]

7 rad jak kupić najlepszą kawę

Wybór kawy tylko pozornie wydaje się błahostką. Poszukując tej idealnej dla nas, na każdym kroku[...]

Herbata z mikrofalówki jest zdrowsza i lepsza? Sprawdź nasz test!

Dr Quan Vang z z Uniwersytetu w Newcastle twierdzi, że herbata z mikrofalówki jest zdrowsza[...]

2 Comments

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.