ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Bawarka to herbata z mlekiem. Każdy to wie ale nie każdy wie, że sprawa nie jest tak prosta. Nie ma jednolitego przepisu i definicji. Niektórzy mówią, że to mleko z herbatą inni, że to herbata z mlekiem. Czego jest więcej? No i co do tego ma Bawaria?

Słowo bawarka pochodzi od języka francuskiego i w odniesieniu do herbaty z mlekiem funkcjonuje jedynie w Polsce. W innych krajach bawarką określa się inne napoje, zwłaszcza Anglicy, których uważa się za największych amatorów herbaty z mlekiem nie znają tego określenia.

Bawarka – nazwa

Nazwa bawarki pochodzi z języka francuskiego od słowa bavaroise co oznaczało w tamtejszej kuchni chętnie pijaną herbatę osłodzoną syropem ze specjalnego gatunku paproci co miało właściwości lecznicze w przypadku przeziębień i różnych chorób. Początek tej nazwy sięga 1689 roku kiedy to emigrant z Sycylii Francesco Procopio otwarł w Paryżu kawiarnie. Okazała się ona popularna wśród bywających w stolicy Francji książąt bawarskich. Oni natomiast zamawiali najchętniej herbatę z dodatkiem wspomnianego syropu kapillorowego. Był to jak się rzekło napój leczniczy, który wyjątkowo smakował Bawarczykom i na ich cześć nazwano nowy, modny napój bawarką.

Bawarka w Polsce

Do Polski bawarka dotarła wcześniej niż kawa, bo w 1788 roku choć początkowo był to napój przyrządzany z herbaty zielonej z dodatkiem mleka oraz araku lub innego alkoholu, na przykład czerwonego wina. Był to ulubiony napój wśród pań i często zmieniano jego składniki dodając różnych rodzimych ziół na przykład rumianku lub kwiatu lipy.

Innym podobnym napojem znanym w Polsce, a czasem mylonym z bawarką jest ukropek, czyli osłodzony wrzątek z mlekiem lub śmietanką. Taki napój polecało się niegdyś osobom chorym oraz dzieciom jako dodający energii i odżywczy dodatek do śniadania.

Dzisiaj w Polsce obowiązuje przepis, który zaleca szklankę zagrzanego mleka zmieszać z połową szklanki mocnego naparu czarnej herbaty. Powszechniej jednak dodaje się do herbaty niewielką ilość mleka aby ją „zabielić” jak kawę, taki napój jednak nie jest bawarką.

Herbata English Breakfast Tea
Herbata English Breakfast Tea

Herbata z mlekiem w Anglii

Anglicy swoją angielską herbatę z mlekiem przygotowują inaczej. Tutaj osobno parzy się herbatę w czajniku, a mleka dodaje się już w filiżance. Musi to być mleko zimne. Istnieje zwyczaj wlewania najpierw mleka do filiżanki a następnie dolewania do niego herbaty. Ma to dwie zalety. Po pierwsze mleko jest bardziej równomiernie ogrzewane przez gorącą herbatę co zapobiega jego ścinaniu się. Oryginalnie taki zwyczaj miał jednak drugą, bardziej prozaiczną przyczynę. Na szlacheckich dworach używano często kunsztownej zastawy z chińskiej porcelany o niezwykle cienkich ściankach. Anglicy w obawie o swoje delikatne filiżanki wlewali najpierw zimne mleko aby uchronić naczynie przed nagłą zmianą temperatury i tym samym możliwością pęknięcia.

Angielski savoir-vivre jest jednak jednoznaczny. Najpierw należy wlać herbatę, później mleko.

Herbata dla kobiet karmiących

Panuje w związku z bawarką jeszcze jeden ciekawy pogląd. Otóż całkiem do niedawna zalecało się kobietom karmiącym piersią pić bawarkę jako środek wzmagający laktację. Dziś jednak wiadomo, że herbata z mlekiem choć bardzo zdrowa dla karmiących matek nie ma właściwości wzmagających laktacje, którymi mogą się poszczycić różne mieszanki ziołowe zawierające koper lub anyż.

Jaka herbata do bawarki?

Tradycyjnie Anglicy używają do swojej herbaty z mlekiem mieszanki English Breakfast Tea. Jest to mieszanka herbat śniadaniowa. Ma na celu swą mocą obudzić Brytyjczyków po nocy. Jest także wystarczająco intensywna, aby można ją z powodzeniem przyprawiać cukrem, mlekiem czy cytryną nie ryzykując zagłuszenia smaku samej herbaty dodatkami. W skład tej tradycyjnej mieszanki wchodzi herbata assam, ceylon oraz herbata kenijska. Mieszanka ta, choć tak kochana przez Brytyjczyków, prawdopodobnie powstała w Ameryce Północnej. Jej powstanie datuje się na rok 1843 i wiąże z kupcem Richardem Davisem, który pierwszy ją zmieszał i sprzedawał. Wiadomo, że do spopularyzowania mieszanki znacząco przyczyniła się królowa Wiktoria. To najprawdopodobniej jej zawdzięczamy fakt, że ta mieszanka kojarzy się z bawarką.

Przepisy na bawarkę

Na samą bawarkę jest wiele przepisów i są jej różne wersje. Najbardziej wykwintne zawierają w składzie jeszcze żółtka kurzych jaj oraz cukier puder. Dodaje się również różnych aromatycznych alkoholi jak na przykład brandy. Można również przyprawiać ją na różne sposoby chociażby cynamonem.

Tradycyjnie herbatę z mlekiem pija się także w Tybecie oraz w Indiach, gdzie są to narodowe napoje, choć ich sposób przygotowania nie przypomina tradycyjnej receptury na bawarkę.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Gdzie kupować dobrą kawę? Jakie informacje powinny znajdować się na etykiecie?

Etykietka kawy powinna zawierać kilka istotnych informacji, aby móc świadomie wybrać ziarno dla siebie. Najważniejszą[...]

Odprężająca herbata jaśminowa z kwiatami. Jaśminowa herbata relaksuje

Jaśmin to bardzo przyjemna roślina. Uważajmy jednak, by nie mylić go z jaśminowcem wonnym (Philadelphus[...]

Przepis na zieloną herbatę Genmaicha na zimno

Metoda zimnego parzenia świetnie nadaje się dla różnych rodzajów zielonej herbaty. Dzisiaj prezentujemy przepis na[...]

Czy herbata z cytryną jest szkodliwa?

Często pojawiają się wątpliwości czy herbata z cytryną jest zdrowa. Znana wszystkim herbata czarna zawiera[...]

1 Comments

Yerba mate poleo

Poleo to odmiana mięty występującej w Ameryce Południowej będąca częstym dodatkiem mieszanek con hierbas yerba[...]

Ile kosztuje przygotowanie herbaty w domu: koszt wody i jej zagotowania

Zastanawialiście się ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody z kranu, aby przygotować herbatę? A ile[...]

Co dalej z herbatą? Indie, Chiny, Sri Lanka, Japonia

Czy powinniśmy się bać, że herbaty nam zabraknie? Myślę, że nie. Mamy jej spore zapasy,[...]

Patyki, liście i pył w yerba mate – test smaku poszczególnych frakcji

Po co w yerba mate łodyżki? Przywykliśmy do obecności łodyżek w suszu yerba mate do[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.