Alternatywa dla herbaty ekspresowej: jaki kupić zaparzacz do herbaty na początek?
Najczęściej codzienna herbata nie wymaga od nas uwagi. Chcemy zaparzyć ją szybko i dlatego decydujemy się na herbatę ekspresową: wrzucamy torebkę do kubka i zalewamy wrzątkiem. Czy herbata liściasta rzeczywiście jest pod drugiej stronie barykady i wymaga od nas tak dużego zaangażowania, żeby rezygnować z jej wielu zalet? Oczywiście, że nie. Z pomocą przychodzi bardzo szeroki wybór zaparzaczy, które sprawią, że parzenie liściastej to przyjemność.
Dwa kubki i sitko
Najprostszą metodą parzenia smacznej liściastej herbaty jest użycie dwóch kubków, które ułatwią uzyskanie odpowiedniej temperatury dla wysokiej jakości zielonej, białej czy niebieskiej herbaty; oraz sitka. Przy przelewaniu wody do wychłodzonego naczynia, temperatura spada o 6-7*C, dlatego już 3 takie manewry dadzą nam słodką zieloną herbatę, a duża objętość naczynia pozwoli liściom swobodnie się rozwinąć i idealnie się zaparzyć.

Aby jeszcze łatwiej parzyć herbatę, możemy skorzystać z zaparzaczy.
Butelka z zaparzaczem do herbaty – do sitka u góry naczynia wkładamy liście herbaty, przewracamy butelkę i zaczyna się parzenie, aby je przerwać wystarczy ją odwrócić.

Ceramiczny kubek do herbaty z dużym sitkiem – wrzucamy liście herbaty do sitka, a po odpowiednim czasie, wyjmujemy je, by przerwać parzenie.

Silikonowe zaparzacze do herbaty (np. w kształcie hipopotama) – są zabawną alternatywą do parzenia, zwracają uwagę towarzyszy.

Filtry papierowe do herbaty – są wygodne i jednorazowe, ułatwiają parzenie herbaty, ale generują niepotrzebne odpady.

Tłokowy zaparzacz do herbaty (Frenchpress) – najczęściej używany do kawy, ale z powodzeniem można w nim parzyć herbatę. Należy pamiętać o całkowitym przelaniu naparu z takiego dzbanka, aby nic się nie przeparzało, kiedy delektujemy się herbatą.

Zaparzacz z ruchomym dnem – można myć w zmywarce, herbata parzy się w naczyniu, a następnie kładziemy go na dowolnym naczyniu, aby napar oddzielił się od liści.

Gaiwan – tradycyjnego chińskie naczynie do parzenia herbaty, dzięki krótkiemu parzeniu można wykonać ich wiele uzyskując niesamowite doznania smakowe.

Czajnik do parzenia herbaty z czarkami – tu najważniejsze jest, aby posiadał sitko wbudowane w dziubek lub, żeby sitko miało jak największą objętość, by liście nie były stłoczone na małej powierzchni.

Zalety parzenia liściastej herbaty zamiast ekspresowej:
- pewność tego, co parzymy – widzimy dokładnie, co znajduje się w składzie naszej herbaty,
- uzyskujemy intensywny napar, dzięki dużym liściom,
- możemy parzyć wielokrotnie te same liście, uzyskując ciekawe smaki,
- nie generujemy niepotrzebnych odpadów, liście zaparzonej herbaty mogą posłużyć na przykład jako dodatek do ziemi do kwiatków.

Fot. główna: Jadwiga Janowska