ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Buriaci to lud mongolski zamieszkujący okolice jeziora Bajkał i tam rozwijający swą różnorodną kulturę. Buriaci są rozproszeni po różnych regionach Azji i wśród różnych narodów, najwięcej ich jednak zamieszkuje Buriację, czyli autonomiczną republikę Buriatów będącą częścią Federacji Rosyjskiej. Kraina ta otula jezioro Bajkał od wschodu sąsiadując na południu z Mongolią.

Huba brzozowa, czyli przepis na herbatę po Buriacku: właściwości
Huba brzozowa, czyli przepis na herbatę po Buriacku: właściwości

Buriaci, jak łatwo się domyśleć, także posiadają swą ulubioną herbatę. Nie jest to oczywiście tylko jedna receptura, ponieważ jako lud mongolski, Buriaci nie stronią od typowej herbaty mongolskiej, posiadają jednak także coś co ich wyróżnia, coś co zaczerpnięto tutaj z zachodu, z Rosji.

Huba brzozowa

To nieco zapomniany specyfik prozdrowotny, który szeroko używany był kiedyś także u nas. Błyskoporek podkorowy to oficjalna nazwa czarnej, bezkształtnej narośli na pniu brzozy, która powstaje w miejscach zainfekowania zarodnikami uszkodzonej kory drzewa, najczęściej po północnej stronie pnia. Powszechność różnych nazw w naszym i rosyjskim języku dowodzi niegdysiejszej popularności huby brzozowej. Spotkać możemy takie określenia jak czer, czyr brzozowy, czernidło, czarcie oko czy wreszcie nazwy pochodzące z Syberii i zbliżające nas do Buriatów czyli czanga lub czaga.

Huba brzozowa, czyli przepis na herbatę po Buriacku: właściwości
Huba brzozowa, czyli przepis na herbatę po Buriacku: właściwości

Dlaczego huba zwróciła na siebie uwagę jako lek?

Przede wszystkim dzięki swym właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. W praktykowanej od średniowiecza medycynie ludowej nie tylko przemywano naparem huby rany, ale także płukano usta oraz narządy płciowe. Wypijany napar pomagał zaś na problemy z układem pokarmowym, wrzody oraz nadkwasotę. Huba wykazuje także właściwości oczyszczające i wzmacniające, potrafi także podnosić odporność. Wzmacnia wątrobę oraz reguluje ciśnienie krwi, oraz działa przeciwgorączkowo i przeciwpotnie.

Nie bez znaczenia są także udokumentowane właściwości przeciwnowotworowe. Napar z huby zaleca się jako wsparcie innych kuracji leczących raka oraz jako prewencja. Stwierdzono w hubie brzozowej substancje, które zdolne są powodować apoptozę komórek rakowych, czyli doprowadzać je do samobójstwa tkankowego. Co ciekawe wiedza na ten temat nie jest wcale nowa. W latach pięćdziesiątych ministerstwo zdrowia w ZSRR zalecało obywatelom wypijanie dla zdrowia szklaneczkę naparu ze zmielonej huby brzozowej. Według autorów zaleceń najskuteczniejsza jest huba w walce z nowotworem żołądka i płuc. Inni, którzy zalecali taką kurację to między innymi ojciec Klimuszko, który jednak polecał zmielony grzyb gotować.

Huba brzozowa, czyli przepis na herbatę po Buriacku: właściwości
Huba brzozowa, czyli przepis na herbatę po Buriacku: właściwości

Najczęściej środek leczniczy produkowało się i nadal produkuje przygotowując napar ze zmielonej grzybni lub przyrządzając nalewkę alkoholową. Jak robią to wspomniani nie bez powodu Buriaci? Ich przepis jest nieco dziwny, aczkolwiek wart uwagi, ponieważ zakłada użycie także herbaty. Aby przygotować herbatę po buriacku należy zaparzyć mocną czarną herbatę, do której dosypać trzeba nieco popiołu ze spalonej huby brzozowej. Taki dodatek do herbaty gwarantować ma dobre zdrowie.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Lipton dodaje do herbaty ekspresowej sok z herbaty. Bogaty smak z herbacianą esencją: powód do dumy czy wstydliwy patent?

Czy zastanawialiście się dlaczego herbata Lipton tak szybko się zaparza? Dlaczego zaraz po włożeniu torebki[...]

7 rad jak kupić najlepszą kawę

Wybór kawy tylko pozornie wydaje się błahostką. Poszukując tej idealnej dla nas, na każdym kroku[...]

Gorzka herbata – właściwości

W herbacie jest sporo gorzkich substancji. Najważniejsza z nich to kofeina, która jest używana w[...]

Herbata zielona Jeoncha Koreańska, opinie

Liście w wygrzanym gaiwanie pięknie pachną, czuję, że mam do czynienia z wysokiej jakości zieloną[...]

Ile można pić herbaty dziennie

Ile można wypić herbaty w ciągu dnia? Najczęściej określa się ilość około 3-4 filiżanek dziennie za[...]

Co wpływa na jakość parzenia herbaty?

Parzenie to proces rozpuszczania zawartych w herbacianych liściach substancji rozpuszczalnych w wodzie. Jak w wielu[...]

Tauron Nowa Muzyka: Czajnikowy serwował herbatę!

23 i 24 sierpnia ekipa Czajnikowy.pl dostarczała ciepłą herbatę dla zmarzniętych uczestników Festiwalu Tauron Nowa[...]

Narzędzia do gongfu cha, ceremonii herbaty. Do czego służą akcesoria?

Technika parzenia zwana z chińskiego gongfu cha to sposób parzenia herbaty zaliczany do technik wschodnich.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.