ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Herbata to jeden z wielu produktów spożywczych dostępnych na półkach sklepów. Podobnie jak większość innych produktów, herbata może być zdrowa, a jej picie przyjemne lub, jeśli źle wybierzemy, nie tak bardzo zdrowe.

Herbata może być produktem masowym, tanio produkowana, a jej sprzedaż nastawiona na jak najwyższe zyski. Istnieje też taka, która jest tradycyjnie przetwarzana dla uzyskania najlepszej jakości. To właśnie taka dostarcza najwięcej korzyści naszemu organizmowi. Dlatego, wbrew pozorom, należy zachować zdrowy rozsądek podczas jej wyboru i picia, a wiedza na temat herbaty przyda się nie mniej niż na temat innej żywności w sklepach.

Przedstawiamy listę najważniejszych wskazówek dotyczących herbaty.

Pij herbatę, kiedy jest ciepła!

Gdy wlewamy w siebie ciepłą herbatę, jesteśmy biologicznie przygotowani do przyjęcia jej zawartości. Kiedy pijemy zimną, jej pH – bez stymulacji cieplnej – może nie być zgodne z informacjami naszego żołądka i dwunastnicy. Zimny napój może potencjalnie zakłócić ich pracę, jeśli nie są w dobrej formie. Chłodna herbata traci też na wartościach smakowych.

Dopasuj herbatę do Twojego gustu, ale pamiętaj…

Dobra jakościowo herbata jest zdrowsza i bezpieczniejsza, bo nie zawiera fluorków i szczawianów.

Wybierz herbatę dla siebie na różne pory dnia

Każdy z nas jest nieco inny. Stan organizmu jest też różny dla różnych pór dnia i różnego samopoczucia. Potrzeby są inne w zależności od tego, czy jesteś zrelaksowany czy zestresowany. Na każdego nieco inaczej działa herbata.

Niech parzenie herbaty będzie przyjemne

Zorganizuj sobie wszystkie potrzebne rzeczy tam, gdzie zawsze masz ochotę napić się herbaty. Znajdź miejsce na picie herbaty w swoim codziennym grafiku. Pamiętaj o dobrej jakości wodzie i akcesoriach, które pozwolą zaparzyć ci dobrą herbatę.

Zrób z picia herbaty przyjemną chwilę

Herbata jest najbezpieczniejszym napojem do codziennego picia. Jeśli masz kilka herbat na różne okazje, herbata może działać w zależności od twoich potrzeb: zrelaksuje cię, poprawi trawienie, ale także ustabilizuje poziom cukru we krwi.

Jak pić herbatę? Poradnik
Jak pić herbatę? Poradnik

Nie zostawiaj liści herbaty w kubku czy dzbanku z herbatą

Większość dobrych substancji dla naszego organizmu dostaje się do herbaty z liści w ciągu kilku pierwszych minut parzenia. Badania pokazują, że długotrwałe moczenie liści w wodzie powoduje, że w naszej herbacie zwiększa się ilość fluorków i szczawianów. Nie trzeba wspominać, że niekorzystanie wpływa to również na smak herbaty.

Nie pij zbyt dużo herbaty

Istnieje wiele teorii w odniesieniu do maksymalnego dziennego spożycia herbaty. Jedni mówią, że najlepsze dla zdrowia jest picie 6 filiżanek, inni że 8.

Ciągłe picie gorącej herbaty może błyskawicznie leczyć drobne dolegliwości, ale przyjmowanie dużej ilości herbaty w krótkim czasie może powodować nudności i zakłócić równowagę pH układu pokarmowego i układu krążenia. Dlatego zawsze pij herbatę małymi łykami w umiarkowanym tempie.

Jeśli zaczynasz przygodę z herbatą, rozsądnie będzie pić maksymalnie 12 gramów liści herbaty dziennie. To daje nam 6 filiżanek z pierwszych naparów (2g na 100 ml wody).

Nie unikaj herbaty kiedy jesteś w ciąży

Flawonole i kofeina w herbacie mogą dobrze wspierać odporność na każdym etapie twojego życia. Pomyśl o komplikacjach związanych z grypą czy lekkim przeziębieniem, gdy jesteś w ciąży. Agencja Food Standards w Wielkiej Brytanii zaleca maksymalnie 6 filiżanek (230 ml) herbaty dziennie.

Nie pij herbaty natychmiast po jedzeniu, jeśli masz niedobory żelaza

Niektóre badanie wskazują, że herbata może wypłukiwać żelazo z organizmu. Jeżeli masz niedobory żelaza, wystarczy odczekać ok. 45 minut po posiłku przed sięgnięciem po herbatę.

Nie pij herbat instant, takich jak butelkowane mrożone herbaty

Bądźmy szczerzy, takie produkty nie mają zbyt dużo wspólnego z herbatą i jej dobrymi właściwościami. Mogą być co najwyżej smaczne, to wszystko!

Nie przesadzaj ze słodzeniem herbaty

Nadmierne spożywanie cukru jest główną przyczyną problemów zdrowotnych. Jeśli nie smakuje ci herbata, sprawdź czy dobrze ją przygotowujesz lub użyj lepszej jakościowo herbaty. Zdecydowanie lepiej przegryźć herbatę małym ciastkiem, orzeszkiem czy suszonymi owocami, żeby zaspokoić łaknienie cukru niż przesadnie ją słodzić.

Tekst po polsku na podstawie: teaguardian.com/tea-health/dos-and-donts.html

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czego nie popijać herbatą?

Nie ma powodu do paniki. Jak zwykle w takich przypadkach mowa jest o nawykach i[...]

Dlaczego herbata jest gorzka?

Zawartość substancji gorzkich w herbacie zależy od wielu czynników, ponieważ wynika z różnej ilości kofeiny[...]

Herbata pu-erh – jak parzyć?

Pu-Erhy to herbaty nadające się do wielokrotnego parzenia. Poza pierwszą preinfuzją możemy przeprowadzić kilka parzeń[...]

Gaiwan

Gaiwan może występować w różnych formach i być wykonany z różnych materiałów. Klasycznie dzieli się[...]

Backstage Pytanie na Śniadanie TVP2 z Czajnikowy.pl

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo zza kulis programu Pytanie na Śniadanie, który możecie[...]

Przepis na kawę z koglem moglem (jajkiem) i mleczkiem w tubce

Połączenie kawy z surowym jajkiem i mlekiem skondensowanym, szczególną popularnością cieszy się w Wietnamie –[...]

Herbata z Hongkongu

Hongkong po pierwszej wojnie opiumowej przeszedł pod władanie Brytyjczyków, którzy uczynili z niego dogodny port[...]

Kawa z Wasabi i mleczkiem w tubce

Przygotuj swoją ulubioną kawę, używając mniejszej niż zwykle ilości wody w celu zwiększenia intensywności naparu.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.