ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Indianie z plemienia Gurani byli pierwszymi, którzy poznali yerba mate i jej działanie. Jak do tego doszło? Jest na ten temat legenda, choć prawda jest bardziej prozaiczna od tej barwnej opowieści. Skąd wiemy co daje picie naparu mięty lub rumianku? Z tego samego źródła pochodzi znajomość właściwości mate u Indian. Zwyczajnie, było to od zawsze zioło jakie rosło w ich otoczeniu i którego używali sami już nie pamiętając dlaczego. Stąd też legenda. Należało tak ważny element życia codziennego, społecznego i nawet duchowego uzasadnić w jakiś podniosły sposób. Oto, co opowiadają na ten temat sami Guarani.

Legendy o yerba mate

Dawno temu bogini Yari, będąca boginią księżyca z wielkim zainteresowaniem przyglądała się Ziemi. Pewnego dnia nie wytrzymała palącej ją ciekawości i zapragnęła zwiedzić ją i zobaczyć jak wygląda życie ludzi. Aby nie być samotną w podróży namówiła do wspólnej wyprawy Arai – boginię różowej chmury zmierzchu. Obie boginie przyjęły postać małych dziewczynek i zeszły na Ziemię.

Wędrowały długo, aż poczuły znużenie, wtedy ich uwagę przyciągnął dom, z którego unosił się zachęcający dym ognia i zapach przygotowywanego posiłku. Gdy zbliżały się do chaty z zarośli nagle wyskoczył dziki jaguar i rzucił się na nie. Nim zdążyły zareagować w boku zwierzęcia utkwiła strzała. Gdy jaguar padł martwy, boginie zobaczyły przed domem starca z łukiem w ręku. To jego strzała ocaliła je przed śmiercią w szponach bestii.

Starzec zaprosił je do siebie, gdzie jego żona oraz piękna, jasnowłosa córka ugościły je, a potem przenocowały. Nazajutrz boginie dowiedziały się, że mężczyzna wraz z rodziną wybrał tak odludne miejsce do życia z uwagi na swą córkę. Była ona piękną kobietą o złotych włosach, co u Indian zdarzało się niezwykle rzadko. Ojciec obawiał się o jej bezpieczeństwo i ukrył swą rodzinę w lesie.

Boginie zastanawiały się jak mogłyby odwdzięczyć się starcowi. Uśpiły całą rodzinę za pomocą swej magii, a nocą bogini księżyca sypała przed ich dom niebieskie nasiona, zaś bogini chmury spuściła na nie słodki deszcz. Rankiem z nasion wyrosły rośliny o grubych pniach i małych, białych kwiatach. Gdy rodzina zbudziła się, boginie stanęły przed nimi i oznajmiły, że wdzięczne za gościnę i ratunek przed jaguarem deklarują przyjaźń i oddają starcowi nową roślinę o cudownych właściwościach, z której przygotować można napój przyjaźni. Po tych słowach boginie oraz starzec z rodziną dopełnili pierwszego rytuału yerba mate. W ten sposób boginie nauczyły ludzi jak należy celebrować przyjaźń za pomocą yerba mate.

Córka starca, o której bezpieczeństwo tak się bał, zyskała mocą boginek nieśmiertelność. Została patronką yerba mate i opiekunką upraw. Do dziś można ją czasem zobaczyć na mgnienie oka, jak przechadza się wśród drzewek.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Biała herbata z Malawi – Malawi Thyolo Peony

Herbata Malawi Thyolo Peony to biała, ręcznie produkowana herbata. Liście od razu przykuwają uwagę -[...]

Jak opisać smak herbaty? Porady – analiza sensoryczna (część 3)

Stan liści herbacianych Pierwsze ocenie poddane zostają suche liście. Po pierwsze ocenia się jakość herbaty[...]

Cold brew. Zimne parzenie herbaty czarnej Assam Mangalam

Przepis na zimne parzenie herbaty czarnej Assam Mangalam: 4g herbaty czarnej Assam, 400 ml zimnej[...]

Podróż herbaty do Malezji i Tajlandii

Pod wpływem Chińskiej i Japońskiej tradycji herbacianej wykształciła się kultura herbaty na Tajwanie oraz w[...]

Jaka herbata najbardziej pobudza

Często mówimy o herbacie mocnej lub słabej. Co jednak powinniśmy rozumieć przez „moc” naparu herbacianego?[...]

Teekanne Nero Premium Blend of Black Teas Extra Strong: recenzja, test, opinie

Herbatę Teekanne Nero Premium Blend of Black Teas Extra Strong otrzymaliśmy po emisji Wielkiego Testu[...]

Herbata zielona Java Sunda Purwa: parzenie, opinie

Herbata Java Sunda Purwa produkowana jest w okolicach Bandung. Jej susz skojarzył mi się z[...]

1 Comments

VSS, Fair trade, organic – certyfikowane uprawy w rynku herbacianym?

W Szwajcarii istnieje projekt, który nosi nazwę VSS czyli Global Survey on Voluntary Sustainability Standards.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.