Przychodzi taka chwila, że postanawiamy zrezygnować z herbaty w torebkach i spróbować herbaty sypanej. Wynika to z różnych względów: czasem poszukujemy nowych smaków (a wszystkie ekspresówki mamy już przetestowane), chcemy zasmakować w wysokiej jakości herbacie (i sprawdzić czy rzeczywiście jest warta swojej ceny) lub po prostu zasmakowała nam herbata u bliskich, która nie została zakupiona w hipermarkecie. Bardzo często pytacie nas: jaką herbatę na wagę kupić na początek, która będzie najlepsza? Przygotowaliśmy dla Was ranking herbat, które – naszym zdaniem – warto kupić, kiedy właśnie zrezygnowaliśmy z herbaty ekspresowej na rzecz tej liściastej.

Herbata z szafranem z Kuwejtu
Herbata z szafranem z Kuwejtu

Czarna herbata

Smaczna codzienna czarna herbata nie musi być droga. Oczywiście uzyskanie ceny 5 zł za 500 torebek nie jest możliwe, jednak można tanio i smacznie pić czarną herbatę. Jeżeli cenicie szybkie zaparzanie, najlepiej wybrać herbatę BOP CTC (czyli w postaci granulek). Nie są to granulki, które widzicie na sklepowych półkach, pełne ekstraktu herbaty, regulatorów kwasowości, cukru i barwników. Herbata czarna Tanzania BOP CTC składa się tylko i wyłącznie z czarnej herbaty, a jej koszt to około 7 zł za 50 gramów. Przy założeniu, że na kubek herbaty zużyjemy 3 gramy (i będziemy ją parzyć dwukrotnie), koszt jednej filiżanki wyniesie nieco ponad 20 groszy.

Jeżeli chcemy skosztować czarnej herbaty, która została nieco mniej przetworzona, warto na początek zdecydować się na:

  • English Breakfast (lub Irish Breakfast) – intensywna, ale o głębokim smaku czarna herbata,
  • Ceylon Broken Pekoe Semi Leaf – herbata o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości,
  • Gunpowder Black – poskręcane liście herbaty w postaci kulek, o lekko czekoladowym smaku.
Herbata czarna Ceylon Broken Pekoe Semi Leaf
Herbata czarna Ceylon Broken Pekoe Semi Leaf

Zielona herbata

Tak naprawdę decydują się nawet na chińską Senchę odczujemy ogromną różnicę w porównaniu do herbaty w torebkach. Jeżeli jednak oczekujemy większego przeskoku polecamy:

Herbata zielona Joongjak, napar
Herbata zielona Joongjak, napar

Pamiętajmy, żeby zieloną herbatę parzyć wodą o niższej temperaturze niż czarną (około 70-75 stopni Celsjusza) oraz po odpowiednim czasie oddzielić fusy od naparu. Tylko w taki sposób otrzymamy smaczną herbatę!

Pozostałe herbaty sypane, które warto kupić:


Fotografia główna: Jadwiga Janowska

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.