ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Okres wakacji zachęca nas do przemieszczania się na długie dystanse a stacje benzynowe stają się jedynym miejscem, w którym możemy sięgnąć po kubek aromatycznej kawy. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy test, aby sprawdzić jakość serwowanych naparów oraz odpowiedzieć na pytanie, które stacje szczególnie zasługują na to, aby się w nich zatrzymać. Odwiedziliśmy pięć punktów: Shell, Lotos, Orlen, BP oraz Circle K, w każdej z nich próbując espresso i kawy z mlekiem. Wartym zaznaczenia jest to, że żadna z nich nie serwuje naparów na poziomie profesjonalnych kawiarni. Priorytetem są szybkie i proste rozwiązania, co ze względu na okoliczności jest w pełni zrozumiałym wyborem. Każda stacja używa automatycznych ekspresów, często samoobsługowych, aby przyspieszyć moment otrzymania kawy. Dlaczego testowałem akurat te kawy? Wypicie espresso pozwoliło w pełni przeanalizować smak i jakość użytego ziarna, z którego wykonywane są również inne napoje obecne na menu. Biała kawa jest natomiast najczęstszym wyborem konsumentów.

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Obsługa klienta

Zanim przejdę do wyników oceny sensorycznej kaw, warto w kilku słowach opisać obsługę klienta, jaką prezentują stacje. Ponieważ wielu punktach ekspresy są samoobsługowe, kontakt z pracownikami ogranicza się do uiszczenia płatności i szybkiej wymiany uprzejmości. Jedynymi stacjami, które łamią ten schemat są Circle K (ze względu na obsługę przez okienko) oraz stacja BP, która formą serwisu nawiązuje do sieciowych kawiarni. Pozwala to na nawiązanie kontaktu z obsługą, co czyni miejsce bardziej przyjaznym. BP zasługuje również na wyróżnienie ze względu na menu. Jest to jedyny uczestnik testu, który umożliwia wybranie mleka odtłuszczonego lub sojowego oraz dwa rodzaje ziaren, Dolce – wersja łagodna i Forza – dla zwolenników intensywnych doznań.

Kryteria oceny kawy

Zanim przedstawię wyniki analizy smaku poszczególnych kaw, koniecznością będzie określenie kryteriów jakie decydowały o wyłonieniu zwycięzców. Porównywanie naparów ze sobą, utrudniały różnice w ich objętości. Najmniejsze Espresso miało 40ml a największe 70ml, w przypadku kawy z mlekiem różnice wahały się pomiędzy 200 a 300 ml. W wyborze najlepszego espresso kluczowe znaczenie miała intensywność kawy, obecność naturalnej słodyczy i balansu smaków oraz gęstość. W naparach białych, poszukiwałem przyjemnie wyczuwalnej kawy, odpowiedniej proporcji mleka i kremowych doznań. Każdy napar oceniony został dwa razy, tuż po zaparzeniu oraz w końcowym porównaniu z pozostałymi uczestnikami testu.

Wyniki testu espresso:

  1. Circle K (Statoil)
  2. BP
  3. Orlen
  4. Shell
  5. Lotos

Wynik testu kawy białej:

  1. BP
  2. Orlen
  3. Shell
  4. Lotos
  5. Circle K (Statoil)

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata z hibiskusa, hibiskus

Herbata z hibiskusa, hibiskus parzenie. Parzenie: 1 łyżka hibiskusa na 150 ml wody, woda o[...]

2 Comments

S: Souchong, oznaczenie jakości herbaty

Souchong jest to oznaczenie jakości herbaty. Skrót literowy dla tej grupy herbat to „S”. Oznacza,[...]

Test yerba mate ekspresowa ze marketu: astra, loyd, pajarito, yer-vita

Przygotowaliśmy ślepy test 8 smaków yerba mate różnych producentów, dostępnych w sklepach. Przetestowaliśmy: Yerba mate[...]

Smaki kawy: profil smakowy, nuty, aromaty

Zadziwiająco często spotykam się ze stwierdzeniem: "Ja kawy nie piję, ale uwielbiam jej zapach!". Ten[...]

Herbata kaktusowa, czyli herbata z opuncją

Co to za kaktus? Opuncja. Opuncja to wielka rodzina kaktusów, które rozlazły się po całym[...]

Akcesoria do Yerba Mate

Podczas wyboru matero warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech jakie są pożądane przy rożnych[...]

Przegląd yerba mate: Pajarito (ostrokrzew paragwajski), opinie

Yerba mate dobrej jakości w dobrej cenie. Zyskuje pozytywne oceny i ma wielu miłośników. W[...]

Chashaku

Chashaku. Mała bambusowa łyżeczka służąca do odmierzania herbacianego proszku. Używany jest do przygotowania tradycyjnie japońskiej[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.