Mimo, że mate zawiera wiele przeciwutleniaczy i sama wykazuje właściwości przeciwnowotworowe i antymutagenne często kojarzona jest z występowaniem nowotworów jamy ustnej, krtani i przełyku. Dzieje się tak za sprawą badań przeprowadzonych w Ameryce Południowej, które powiązały częste picie yerba mate ze zwiększoną zachorowalnością na te typy raka.
Mimo, że już od dawna wiadomo co miało wpływ na taki a nie inny wynik badań, do dziś spotkać się można w opinii publicznej z obawą o zdrowie. Warto więc wyjaśnić tę kwestię.

Nie ma dowodów na to, że yerba mate powoduje choroby nowotworowe. Są jednak przesłanki, że może ona brać w tym udział. Wiąże się to z dwiema przyczynami.
WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne
Po pierwsze mate jest przetwarzana tradycyjnymi metodami, czyli poddana obróbce termicznej za pomocą ognia i dymu, siłą rzeczy musi zawierać pewne składniki pochodzące z dymu właśnie. Mowa tu przede wszystkim o WWA, czyli wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych, których wykazano rakotwórcze działanie. Miejmy jednak świadomość ilości tych substancji, ponieważ dla wielu osób informacja, że WWA powodują raka, a mate je zawiera wystarczy, by skutecznie się do niej zrazić. Przepisy dopuszczają stężenie tych związków do 12 µg/kg produktu. W naparze yerba mate stwierdzono zaś około 1 µg sumując zawartość 15 najobficiej występujących WWA.
Co ciekawe, jeśli porównamy te wielkości z innymi popularnymi produktami spożywczymi, na przykład z kawą, okaże się że zawartość w niej tych substancji ociera się o dopuszczalne stężenie lub nawet je przekracza. Dzieje się tak dlatego, że o ile mate jedynie przechodzi suszenie za pomocą ciepła ognia, o tyle ziarna kawy pali się, dzięki czemu zyskują brązowy kolor i charakterystyczny aromat. Jeśli natomiast do tego zestawienia dodamy mięso z grilla, da nam to obraz jak niewielka ilość szkodliwych substancji znajduje się w yerba mate.

Działanie kancerogenne mate
Druga przyczyna dla której mate okrzyknięto rakotwórczą to fakt, że jakikolwiek gorący napój powoduje podrażnienie przełyku. Jego mikrouszkodzenia i poparzenia, które podnoszą ryzyko choroby. Co więcej, wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne co zwiększa przyswajanie różnych substancji, w tym i tych rakotwórczych jak dym tytoniowy. To właśnie dym tytoniowy był przyczyną niekorzystnych wyników badań. Okazało się, że wiele wziętych w badaniu pod uwagę osób było nałogowymi palaczami, którzy w dodatku mieli zwyczaj palenia papierosów w czasie picia yerba mate. Sytuacja taka nie jest zresztą odosobniona. Wiele osób palących deklaruje, że papieros pasuje do kawy czy herbaty i chętnie go łączą z nimi. Efekt wypalenia papierosa popijanego gorącą herbatą wcale nie będzie lepszy niż jego połączenie z yerba mate.
Gdy dodamy do tego wszystkiego dowiedzione właściwości przeciwnowotworowe yerba mate możemy śmiało powiedzieć, że jest to napój bezpieczny i sam w sobie nie zagrażający naszemu zdrowiu.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Poznaj produkty czajnikowy.pl
Herbata czysta
188 Produkty
Herbata aromatyzowana
82 Produkty
Herbata zielona Matcha
16 Produkty
Herbata czerwona
10 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
91 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
38 Produkty
Przeczytaj również
Herbata zielona
Herbata zielona to napar przyrządzany z liści herbaty Camellia Sinensis. Liście zostały poddane utlenianiu, czyli[...]
mar
Kofeina w kawie a grejpfrut
Wprowadzenie grejpfrutów do diety pozwala efektywniej wykorzystać spożywaną kofeinę. Ułatwia to kontrolę jej dziennych dawek,[...]
lut
Czerwona herbata pu-erh sheng czy shu: surowa czy gotowana – różnice
Najlepsze herbaty surowe powinny być leżakowane kilkanaście lat i jest to coś, co każdy koneser[...]
2 Comments
lut
Yerba mate poleo
Poleo to odmiana mięty występującej w Ameryce Południowej będąca częstym dodatkiem mieszanek con hierbas yerba[...]
Herbata ze Szczytu Wzgórza. Chiya
Herbata ze Szczytu Wzgórza jest herbatą czarną (w nomenklaturze wschodniej czerwoną) pochodzącą z regionu Ilam,[...]
paź
Podróż herbaty: najlepsza herbata na świecie
Za kolebkę herbaty uważa się ogólnie Chiny, lecz głównie dlatego, że kultura picia jest tam[...]
1 Comment
maj
Badanie dotyczące preferencji konsumenckich spożycia herbaty liściastej w Polsce
Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej spożycia i zakupu herbaty liściastej w Polsce. Z góry[...]
lut
Herbata na bóle menstruacyjne
Czy herbata może pomóc przy bólach menstruacyjnych to zagadnienie, które nie tylko powinno zainteresować kobiety.[...]
sty