Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Kawa Peaberry, PB, ziarno perłowe czy caracol – wszystkie te nazwy odnoszą się do specyficznej, okrągłej formy ziarna kawowego, która jest wynikiem jego samotnego rozwijania się w wiśni kawowca. Najczęściej spotykana forma owocu kawy posiada dwie pestki, zwrócone do siebie spłaszczoną stroną, jednak czasami dochodzi do anomalii i wykształca się wyłącznie jedno ziarno o kulistym, owalnym kształcie.

Stosunkowo niski procent całości zbioru mylnie sugeruje, że mamy do czynienia z czymś bardzo rzadkim, jednak biorąc pod uwagę, że dotyczy to całości wszystkich zbiorów na świecie, obecność peaberry jest zauważalna na rynku, a takie kawy ogólnodostępne dla przeciętnego klienta.

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Kawa Peaberry i jej cechy

Zupełnie inny kształt i wielkość to nie jedyna różnica względem pozostałych ziaren z danego krzewu. Kolejną cechą powodującą konieczność odseparowania peaberry jest jego większa gęstość. Pozostawienie tak bardzo różniącego się materiału stanowiłoby nie lada wyzwanie podczas procesu palenia i powodowało bardzo nierówny stopień uprażenia ziarna. Właśnie dlatego z najlepszej jakości kaw usuwa się peaberry i sprzedaje osobno. Ta dodatkowa selekcja wpływa na wyższą cenę ziarna perłowego, co nie zawsze wiąże się z wyższą jakością produktu.

Przyczyna powstawania peaberry wciąż stanowi zagadkę i popycha do kolejnych badań w celu odnalezienia odpowiedzi. Poszukiwanie sposobu na zmniejszenie ilości ziarna perłowego w plonie leży również w kręgu zainteresowań plantatorów, dla których równe i jednolite ziarno stanowi gwarancję wyższej ceny worka kawy. Peaberry najczęściej rozwija się na czubkach gałęzi krzewu, stąd powszechnie uważa się, że na jego powstawanie wpływa większa ekspozycja kwiatów na warunki pogodowe i dłuższa droga transportu składników odżywczych.

Kawa Kafar Honduras 250g
Kawa Kafar Honduras 250g

Szeroko dyskutowaną kwestią jest wpływ anomalii na skład ziarna, gdyż pojedyncza pestka może chłonąć pełnię składników dzielonych normalnie na dwie. Ziarnom perłowym przypisuje się bardziej pełny i słodki smak oraz wyższą zawartość kofeiny. Leży to jednak w sferze domysłów i niepopartych badaniami legend, ze względu na trudność dostępu do czystej próbki peaberry w kontekście zwykłego ziarna z tego samego zbioru. Ponieważ ziarno perłowe to zaledwie kilka procent plonu, worek takiej kawy jest najczęściej mieszaniną kaw różnego pochodzenia, co nie pozwala na jednoznaczną odpowiedź. Brak badań podejmujących temat zawartości kofeiny w peaberry, nie daje nam odpowiedzi również w tym zakresie, jednak wyniki testów traktujących ten temat pobocznie sugerują, że teoria wyższej zawartości kofeiny jest bardzo prawdopodobna.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Parzenie herbaty w termosie. Jak zrobić herbatę w termosie?

W okresie jesienno zimowym często przypominamy sobie o wielce praktycznym wynalazku jakim jest termos. Możliwość[...]

2 Comments

Kofeina dla zagubionych

Dlatego czasem piję kawę, czasem herbatę, choć jeszcze rok temu nie uwierzyłabym, że w „egoizmie”[...]

Yerba mate CBSe, opinie

Yerba mate CBSe nie ma szczególnie długiej tradycji w porównaniu z dinozaurami yerbowego rynku, tym[...]

Gdzie wybrać się na dobrą kawę i herbatę w Warszawie? (odcinek 1)

Zapraszamy na pierwszy odcinek przewodnika po dobrych lokalach, w których napijecie się najlepszej kawy i[...]

Przegląd yerba mate: Amanda (ostrokrzew paragwajski), opinie

Yerba mate Amanda jest dobra, choć nie powalająca. Z całą pewnością warta uwagi dzięki swym[...]

Co powinna mieć w sobie dobra owocowa herbata? Jakiej herbaty unikać w sklepie?

Należy unikać herbaty owocowej, która ma w składzie aspartam. Zbyt duże spożycie aspartamu może wywoływać[...]

Przepis na kluski ziemniaczane z zieloną herbatą

Do zrobienia klusek ziemniaczanych z zieloną herbatą będzie nam potrzebne: pół kilograma obranych ziemniaków, sól[...]

6 porad jak dobrze parzyć kawę w kawiarce

Kawiarka filtruje kawę jedynie przy pomocy metalowego sitka. Powoduje to znaczną ilość pyłu kawowego w[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.