ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Liście wszystkich roślin, w tym liście herbaty składają się głównie z wody, która usunięta powoduje więdnięcie liści. Podczas więdnięcia, ściany komórkowe zaczynają się rozkładać, a składniki chemiczne wewnątrz wchodzą w kontakt z sobą oraz tlenem (utlenianie).

Kontrolowanie procesu więdnięcia, a tym samym utleniania, pozwoliło producentom herbaty na wytworzenie herbaty o pożądanym wyglądzie, zapachu, smaku i aromacie. Najważniejszymi związkami w świeżych liściach herbaty odpowiedzialnymi za odpowiedni produkt końcowy są: polifenole, aminokwasy, enzymy, barwniki, węglowodany, alkaloidy, minerały i lotne związki aromatyczne.

Polifenole w herbacie

Polifenole w zaparzonej herbacie są w dużej mierze odpowiedzialne za cierpkość naparu. Nazwa polifenole odnosi się do kategoryzacji związków fenolowych składających się z wielu grup, stąd nazwa poli-fenole.

Związki te zostały wytworzone w liści w celu obrony przed owadami i innymi zwierzętami i największej ilości wstępują w świeżo zerwanych liściach jak i naparze (30-40%). Pochodzą one z wystawionych na światło słoneczne aminokwasów. Herbaty uprawiane w cieniu zawierają mniejsze stężenie polifenoli, a wyższe stężenie aminokwasów.

Pączek i pierwszy listek herbaty ma najwyższe stężenie polifenoli w porównaniu do kolejnych listków na krzaku. Istnieje około 30 000 związków polifenoli w herbacie. Flawonoidy są prawdopodobnie najważniejszą grupą polifenoli w herbacie i uznawane są za najzdrowsze, bo są najmocniejszymi przeciwutleniaczami. Flawonole są również nazywane garbnikami, a podczas utleniania są odpowiedzialne za ciemny kolor i cierpki smak, szczególnie w przypadku czarnej herbaty. Głównymi flawonolami w herbacie są: katechiny (C), epikatechiny (EC), galusan epikatechiny (ECG), gallokatechiny (GC), epigallokatechina (EGC) oraz galusan epigallokatechiny (EGCG). EGCG to najaktywniejsza z katechin i jest najczęściej przedmiotem badań dotyczących przeciwutleniaczy występujących w herbacie.

Związki chemiczne w herbacie, polifenole, aminokwasy, enzymy, pigmenty, węglowodany, alkaloidy, minerały, substancje lotne
Związki chemiczne w herbacie, polifenole, aminokwasy, enzymy, pigmenty, węglowodany, alkaloidy, minerały, substancje lotne

Aminokwasy w herbacie

Aminokwasy dają herbacie smak umami. Liście herbaty zawierają wiele aminokwasów, z których najpopularniejszym jest teanina. Herbata uprawiana w cieniu zawiera więcej aminokwasów, niż ta wystawiona na światło słoneczne. Niektóre krzewy herbaciane są celowo zacieniane na kilka tygodniu przed zbiorem w celu zwiększania zawartości aminokwasów w herbacie. Teanina, a dokładnie L-teanina jest odpowiedzialna za wspomaganie aktywności fal mózgowych alfa, które sprzyjają relaksowi.

Enzymy w herbacie

Polifenylooksydaza, peroksydaza są najważniejszymi enzymami w liściach herbaty. Są one odpowiedzialne za brązowienie enzymatyczne liści herbaty po uszkodzeniu ścianek komórek w liściach, a polifenole są wystawione na działanie tlenu.

Pigmenty w herbacie

Barwniki roślinne są odpowiedzialne za absorbowanie światła do fotosyntezy. Istnieją dwie główne grupy barwników w świeżych liściach herbaty chlorofil i karotenoidy. Pigmenty te mogą kondensować się podczas więdnięcia i utleniania, stając się ciemniejsze. Podczas utleniania, zielony kolor z chlorofilu herbaty zmienia się w czarny. Prowadzi to do ciemnego koloru utlenianych herbat. Karotenoidy w herbacie składają się głównie z karotenów, które są pomarańczowe i ksantofili, które swoim żółtym kolorem warunkują ostateczny kolor herbaty.

Węglowodany w herbacie

Wszystkie rośliny przechowują energię wytworzoną podczas fotosyntezy w skrobi i cukrach, zwanych węglowodanami. Rośliny korzystają ze zgromadzonej energii podczas ważnych reakcji. Węglowodany pomagają napędzać reakcje enzymatyczne podczas utleniania, a także odpowiedzialne są za tworzenie polifenoli w młodych liściach herbaty. Węglowodany stanowią średnio 11% części stałych w naparze herbaty i nadają mu słodyczy.

Związki chemiczne w herbacie, polifenole, aminokwasy, enzymy, pigmenty, węglowodany, alkaloidy, minerały, substancje lotne
Związki chemiczne w herbacie, polifenole, aminokwasy, enzymy, pigmenty, węglowodany, alkaloidy, minerały, substancje lotne

Alkaloidy w herbacie

Alkaloidy w herbacie stanowią pobudzającą kofeinę oraz dwa podobne związki: teobrominę i teofilinę. Rośliny herbaty tworzą te substancję jako naturalną obronę przed owadami. Przeciętnie alkaloidy w liściach herbaty stanowią od 2% do 5% suchej masy świeżych liści. Alkaloidy są odpowiedzialne z gorzki smak naparu. Zawartość alkaloidów zależy od odmiany Camellia Sinensis, jej wieku, warunków geograficzny uprawy, sposobu rozmnażania i klimatu.

Minerały w herbacie

W herbacie znajduje się 28 składników mineralnych. W porównaniu do innych roślin, liście herbaty ma większą niż przeciętna ilość: arsenu, niklu, selenu, jodu i potasu. Herbata ma także wysoką zawartość fluoru, dlatego znaczne jej spożycie może nie być zdrowe. Warto zauważyć, że fluor występuje w dużych ilościach w starszych liściach herbaty (używanych do produkcji niskiej jakości herbaty). Zawartość minerałów w herbacie znacznie się różni w zależności od pory zbioru i sposobu jej przetwarzania.

Substancje lotne w herbacie

Substancje lotne w liściach herbaty są w dużej mierze odpowiedzialne za smak i aromat herbaty. Smak i zapach każdej herbaty zależy od wielu różnych kombinacji tych związków (a są ich setni tysięcy w herbacie). Linalol i tlenek linalolu są odpowiedzialne za słodkość herbaty, geraniol i fenyloetanol za kwiatowy smak, nerolidol, benzaldehyd, salicylan metylu za owocowy.

Tekst po polsku na podstawie: worldoftea.org/tea-chemistry/

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dziesięć porad jak zrobić lepsze wzory na kawie latte art

Crema, która pojawia się na kawie zaraz po wykonaniu espresso, stanowi idealny podkład do zrobienia[...]

Alternatywa dla herbaty ekspresowej: jaki kupić zaparzacz do herbaty na początek?

Najczęściej codzienna herbata nie wymaga od nas uwagi. Chcemy zaparzyć ją szybko i dlatego decydujemy[...]

Jaki wybrać cybuch do fajki wodnej?

Na rynku jest duży wybór różnego rodzaju cybuchów, a kiedyś na pewno nadejdzie taki dzień[...]

10 Wielkich Herbat Chińskich: Lu An Gua Pian

Liu An Gua Pian (lub Lu An Gua Pian) można przetłumaczyć jako pestkę melona z[...]

Produkcja herbaty. Proces produkcji herbaty a kolory herbaty

Herbata, herbatka a może napar? Wszystko, co parzymy, a nie jest kawą, nazywamy herbatą. I[...]

Herbata Bio Chai Latte, opinie

Herbata Bio Chai Latte jak i podobne jej produkty przeżywają ostatnimi czasy rozkwit na naszym[...]

Co zawiera herbata? Skład herbaty

Najbardziej aktywnymi składnikami herbaty są proantocyjanidyny, czyli łańcuchy polimerowe flawonoidów. Natomiast najpopularniejszym rodzajem flawonoidów są[...]

Herbata zielona koreańska Hyunmicha-Garucha, porównanie z ekspresówkami koreańskimi

Sejak (Se-jak) to nie nazwa herbaty, a grupy herbat, która mówi nam, że herbatę zebrano[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.