ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Co roku pojawiają się na rynku nowe publikacje o herbacie wydane w różnych językach oraz tłumaczone z różnych języków. Aby nieco łatwiej było nam wybrać literaturę herbacianą do poduszki, warto uświadomić sobie, że wiele pozycji poświeconych herbacianemu naparowi traktuje szczegółowo o pewnym wybranym wątku ze świata herbaty, a inne mają charakter ogólny. To lektura tych ostatnich dostarcza nam sporo wiedzy o herbacie, lecz przeczytawszy jedną czy dwie pozycje zaczynamy mieć wrażenie, że potrzeba nam czegoś więcej, że chcemy zagłębić się w konkretne aspekty herbaty i poszukać książek bardziej ukierunkowanych.

Książka Czajnikowy.pl - dobra herbata, autor: Rafał Przybylok
Książka Czajnikowy.pl – dobra herbata, autor: Rafał Przybylok

Polecane książki o herbacie w języku polskim

Chciałbym zatem polecić kilkanaście książek herbacianych ze swojej podręcznej biblioteczki, które zapadły mi szczególnie w pamięci i do których wracam. Będą to książki wydane w języku polskim.

Ogólnie o herbacie traktuje wiele pozycji, lecz szybko zorientujemy się, że wiele z tych książek w połowie zajmują przepisy na herbaty. Jeśli tego szukamy, warto sięgnąć po „Herbatę” Małgorzaty Caprari lub po „Herbata 100 przepisów” Mary Ward.

Książki o herbacie z wiedzą ogólną

Jeżeli herbaciane przepisy mniej nas interesują, ponieważ szukamy wiedzy ogólnej, wtedy polecam „Flirt herbaty z medycyną” Iwony Wawer i Renaty Zawadzkiej oraz „Herbata eliksir młodości, smaku i dobrego samopoczucia” wydanej przez Świat Książki. Doskonałą pozycją będzie także „Królestwo Herbaty przewodnik dla konesera” Jane Petigrew, której – na marginesie mówiąc – „World of Tea” uważam za najkompletniejszy przewodnik po regionach herbacianych jaki czytałem, jednak nie doczekał się jeszcze polskiego przekładu.

Książki o zdrowotnych właściwościach herbat

Dla osób pijących herbatę dla zdrowia warto polecićLeczenie herbatą naturalne remedia tradycyjnej medycyny chińskiej” Lin Qianliang i Chen Xiaoyi, a także „Ekstrakt z zielonej herbaty lecznicza siła polifenoli” Anny Cieślińskiej, Macieja Kamińskiego i Alicji Lucińskiej.

Historia herbaty – najciekawsze książki

Ciekawych historii herbaty na naszych ziemiach, zainteresują książki Kordiana Tarasiewicza, dobrą pozycją są „Przygody z kawą i herbatą anegdoty wydarzenia”.

Herbata azjatycka

Pozycje skupiające się na herbacie w Azji to przede wszystkim „Zapiski o herbacie” Roberta Tomczyka i „Powieki Bodhidharmy” Przemysława Trzeciaka. Ta ostatnia dostarczy nam także obszernego, wręcz akademickiego rysu historycznego i kulturowego wraz z bogatymi ilustracjami zabytków muzealnych.

Herbata chińska

Dla tych, którzy skupiają się na Chinach warto polecić „Tao chińskiej herbaty” Ling Yun oraz „Historię chińskiej herbaty” Wu Shaohui. Ponadto bardzo ciekawa jest lektura książki „Chiny imperium herbaty” którą napisał Remy Horn Jakubowski relacjonując podróż po Chinach.

Herbata japońska

Dla miłośników Japonii, tamtejszej kultury herbacianej i jej ceremonii nieodzowną pozycją będzie „Księga herbaty” Okakuro Kakuzō, która niedawno doczekała się nowego tłumaczenia. Dużo dowiemy się także z „Ichigo Ichie wchodząc na drogę herbaty” Aleksandy Görlich.

Jest to zapewne zaledwie wierzchołek góry lodowej wśród książek poświęconych herbacie. Lektura tych pozycji pozwoli zapewne nabrać wielostronnego spojrzenia na herbatę i spędzić dobrze i rozwijająco chwile przy czarce lub przy całym czajniku.

Od wydawcy: Jako, że autorem powyższego tekstu jest Rafał Przybylok, któremu wrodzona skromność nie pozwala na polecenie książki jego autorstwa, pozostaje mi tylko dopisać jeszcze jedną pozycję do kompletu: „Czajnikowy.pl dobra herbata” Rafała Przybyloka, wydana nakładem Naszej Księgarni.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jak parzyć żółtą herbatę, właściwości, pochodzenie, produkcja żółtej herbaty

Herbata żółta wywodzi się z Chin, jak większość herbat. Dlaczego żółta? Jedni uważają, że chińczykom[...]

Yerba mate tereré

Yerba mate terere to tradycyjny napój przygotowywany z yerba mate. Popularny zwłaszcza w Paragwaju ale[...]

Koronawirus z Wuhan (2019-nCoV) a herbata. Czy herbata jest bezpieczna?

Przez ostatnie tygodnie media żyją nowym groźnym wirusem, który pojawił się w Wuhan (Chiny). Obecnie[...]

1 Comments

Bombilla do yerba mate: stalowa, niklowana, bambusowa, alpaka, srebrna

Bombilla może być wykonana z wielu różnych materiałów. Od różnych metali przez plastik, drewno, aż[...]

Jak zrobić własną czarną herbatę? Poradnik

Blendowanie herbaty, czyli mieszanie herbat z różnymi rzeczami jest bardzo powszechne i bardzo niemłode. Jeśli[...]

Parzenie herbaty zielonej na zimno. Shinobicha

Shinobicha jest to sposób parzenia szlachetnych i wysokogatunkowych herbat w Japonii polegający na zasypaniu suszu[...]

Czarna herbata z Kenii GFOP Milima

Susz jest drobny, pocięty o ciemnym kolorze z dodatkiem ładnych jasnych tipsów. Pachnie nieco żywicznie,[...]

Ile jest rodzajów herbaty?

Generalnie herbatę można podzielić botanicznie na gatunki, podgatunki i kultywary, czyli odmiany uprawne rośliny. Same[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.