ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Koncepcja kwitnącej herbaty przeniknęła już mocno do kultury masowej i kojarzy nam się przede wszystkim z Azją. Co ciekawe obok tych, którzy wywodzą tradycję przygotowywania takich herbat z odmętów chińskiej historii, są także osoby uważające ją za zupełnie współczesny wynalazek. Niestety historia herbaty kwitnącej jest dość niejasna i rozmyta.

Układanie kompozycji kwiatowych z herbatą, choć uważa się, że miało u podstaw bawić możnych podczas uroczystości i świadczyć o ich prestiżu, jest też w pewnym stopniu związane z symboliką. W Chinach wręczając kartki z wizerunkami zwierząt lub postaci możemy przekazać konkretne życzenia. Podobnie jest z herbatą kwitnącą, która pełnić może rolę jaką w naszym kręgu kulturowym przypisuje się ofiarowaniu kwiatów.

Herbata artystyczna rozwijająca się Bai He Xian Zi 8g
Herbata artystyczna rozwijająca się Bai He Xian Zi 8g

Herbata taka zyskała sporą popularność w świecie zachodu choć wielu entuzjastów herbaty uważa, że jej smak nie jest wyjątkowo urzekający i ma ona przede wszystkim dobrze wyglądać. Generalnie dla odpowiedniego efektu stosunek kwiatów do herbaty musi być większy niż w jakiejkolwiek innej herbacie aromatyzowanej kwiatami. Stąd można by właściwie uznać to za napar kwiatowy z dodatkiem herbaty.

Produkcja herbaty kwitnącej

Kule herbaciane zwijane są ręcznie z użyciem bawełnianej nici. Używając różnych suszonych kwiatów i liści herbaty, najczęściej białej choć znane są tez kule zielone i czarne, tworzy się kompozycję tak by złożone liście herbata stanowiące zewnętrzną warstwę niemal całkowicie skryły kwiaty. Po wrzuceniu do gorącej wody kula zaczyna rozchylać listki i ukazuje się bukiet kwiatów, który czasem potrafi tworzyć wielopoziomowe kompozycje. Przy herbatach produkowanych bardziej masowo jest to po prostu kilka kwiatów.

Herbata Artystyczna Rozwijająca się Bombonierka Gold 32g
Herbata Artystyczna Rozwijająca się Bombonierka Gold 32g

Legenda o herbacie kwitnącej

Wokół herbaty artystycznej wyrosło też kilka legend. Jedna na przykład opowiada o powstrzymaniu wybuchu wulkanu w prowincji Yunnan. Gdy ziemia drżała pewien producent herbaty zwinął czerwone kwiaty w świeże liście herbaciane i parzył je modląc się by tak, jak czerwony kwiat skryty w herbacie, lawa pozostała pod ziemią i by wulkan wybuchał w czajniczku, a nie w rzeczywistości. Podobno wulkan nie wybuchł do dziś.

Inna historia opowiada o Niebiańskiej Cesarzowej, która z okazji swych urodzin pragnęła poczęstować swych gości brzoskwiniami ze świętego drzewa brzoskwiniowego. Na straży owoców postawiła Małpiego Króla, który nie oparł się pokusie i zjadł najlepsze z brzoskwiń. Za karę został uwięziony w jaskini. Gdy rozpaczał usłyszał go przechodzący mnich, który uwolnił go i nauczył zwijać herbaciane kule przypominające brzoskwinie. Małpi Król doskonalił tę technikę zwijając jedną kulę dziennie. Gdy miał tysiąc kul udał się na kolejne przyjęcie urodzinowe cesarzowej i ofiarował jej swoje herbaciane brzoskwinie prosząc o przebaczenie. Cesarzowa zachwycona kwitnącą herbatą wybaczyła mu winy i podawała herbaciane brzoskwinie na kolejnych ucztach urodzinowych.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata z szafranem z Kuwejtu

Potrzebna nam będzie czarna herbata, powinna być mocna. Ponadto szafran oraz kardamon w strączkach. Do[...]

Podróż herbaty z Hongkongu przez Japonię do Mongolii

Gdy herbata zadomowiła się w innych częściach Azji, wszędzie zdobyła jakieś typowe formy picia i[...]

Ostrokrzew niemocny, czyli bezkofeinowa yerba mate

Są wśród nas osoby, które nie lubią bądź nie mogą przyjmować kofeiny. Dzieje się tak[...]

Herbata w Korei

Latem herbatę pija się z reguły na zimno, zamiast wody. W restauracjach często herbata, czy[...]

Jaka herbata na jaką porę dnia?

Wiele osób lubi zaczynać dzień od herbaty lub kawy. Warto podkreślić, że oba te napoje[...]

Herbatka z chryzantemy

Mało komu przyszłoby do głowy parzyć kwiaty chryzantemy. Tymczasem Azjaci robią to od bardzo dawna.[...]

Herbata z prowincji Darjeeling, Steinthal: parzenie, opinie

Ogród Steinthal jest jednym z ponad 80 słynnych indyjskich ogrodów herbacianych. Położony jest w zachodniej[...]

Miód – substytut cukru

Sezon jesienny zwraca naszą uwagę ku pewnemu zdrowemu i lubianemu dodatkowi do herbaty, którym często[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.