ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Istnieje pewna herbata, która budzi mieszane uczucia nawet wśród zaprawionych herbaciarzy. Jest to jedna z dziwniejszych herbat i zarazem jedna z mniej dostępnych. Produkuje się ją z odchodów robaków. Od razu nasuwa się skojarzenie z kawą kopi luwak, która wytwarzana jest z ziaren pozyskanych z odchodów zwierzaka żywiącego się wiśniami kawowymi. Tutaj analogia jest tylko częściowa, ponieważ w odróżnieniu od kawy, gdzie wydobywa się ziarno, w przypadku herbaty parzymy całe odchody.

Mowa tu o odchodach larwy pewnej ćmy. Konkretnie zaś gąsienic ćmy Aglossa dimidiata żerujących na liściach herbaty.

Nie wiadomo dokładnie kto i gdzie zaczął praktykować w celach leczniczych parzenie robaczych odchodów. Za ojczyznę tego naparu uważa się południe Chin oraz miasta Hong Kong i Makau. Chińska medycyna ludowa zawiera kilka naparów z owadzich fekaliów karmionych różnymi roślinami. Pod tą nazwą można spotkać czasem nieherbaciane wersje tego specyfiku. W świecie herbaty mówi się o herbacie pu’erh, a częściej i precyzyjniej o Liu Bao. Bo właśnie za odmianę herbaty Liu Bao uważa się chong shi cha.

Chińska medycyna tradycyjna podchodzi do takich wynalazków z entuzjazmem, ponieważ łączą one energię leczniczą zarówno rośliny jak i zwierzęcia (farmaceutykom odzwierzęcym, co może dziwić, poświęca się tu sporo miejsca).

Produkcja herbaty z odchodów robaków

  • Tradycyjna metoda produkcji polega na przygotowaniu specjalnego kosza z odpowiednimi ziołami, w tym przypadku z herbatą lub z herbatą zmieszaną z innymi leczniczymi ziołami i spryskaniu go wodą po płukaniu ryżu, aby zwabić ćmy których potoczna nazwa to czarny robak ryżowy. Tłumaczy to zapewne użycie takiego, a nie innego wabika.

Jest też prawdopodobne, że herbatę tę odkryto przypadkiem, gdy ćmy zalęgły się w leżakującej herbacie. W ten sposób producent herbaty mógł mówić o szczęściu w nieszczęściu, ponieważ ogryziona herbata przy sprzedaży mogła osiągnąć niższą od zamierzonej cenę, lecz zebrane odchody owadów wprost przeciwnie.

  • Zwabione do kosza ćmy składają jaja w liściach, a wyklute larwy jedzą je, pozostawiając na dnie kosza odchody, które po zakończeniu hodowli łatwo pozyskać.
  • Zostają one następnie wysuszone na słońcu i podprażone na patelni, czasem wraz z miodem. Gotowe drobinki parzy się wrzątkiem. Popularna jest także metoda przelewowa, która polega na umieszczeniu suszu na sitku i przelaniu przez nie wrzątku.

Napar wbrew pozorom nie przypomina odchodów. Przypomina natomiast herbatę typu hei cha z kilkoma dodatkowymi niuansami. Poczujemy tu ziołowo-medyczne zapachy, nutę mentolu i lukrecji ale przede wszystkim dominujący aromat starego drewna. Wśród właściwości prozdrowotnych wymienia się wprost zbawienne działanie dla żołądka oraz jelit. Jak na herbatę ciemną przystało ta także powinna przejść leżakowanie by jeszcze bardziej zyskać na wartości. W ten sposób możemy znaleźć za duże pieniądze herbatę chong shi cha liczącą sobie nawet kilkadziesiąt lat.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jak wyczyścić matero z tykwy? Porady

Niezmiennie jednym z najczęściej zadawanych naszemu zespołowi pytań związanych z akcesoriami do yerba mate, jest[...]

Jak pić herbatę? Poradnik

Herbata to jeden z wielu produktów spożywczych dostępnych na półkach sklepów. Podobnie jak większść innych[...]

Test herbat Healthcare and Beauty

Przeprowadziliśmy test smaku i składu herbaty marki Healthcare and Beauty. Herbaty sprzedawane w opakowaniach po[...]

Yerba mate: produkcja. Jak produkuje się Yerba mate?

Napój Indian z plemienia Guarani zyskuje coraz większe uznanie na całym świecie. Od czasu, gdy[...]

2 Comments

Herbata przed treningiem i po treningu

Wypicie herbaty przed treningiem pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu. Przeprowadzono szereg badań na osobach podejmujących wysiłek[...]

Zielona herbata na noc. Czy można pić przed snem?

Obawy przed piciem herbaty wieczorem są w pełni zrozumiałe. Przeprowadzono badania pod tym kątem i[...]

Test Ice Tea Mrożonych Herbat Nestea, Lipton, Next, Pickwick, Aloe, herbaty zielone: opinie (1/2)

Test najpopularniejszych Ice Tea na rynku. Sprawdziliśmy jak smakują i co mają w składzie Nestea,[...]

Oznaczenie gatunków herbat o całych liściach

Oznaczenie gatunków herbat Mając podstawową wiedzę o literowych oznaczeniach możemy przejść do kombinacji liter oznaczających[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.