ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Czym się różni jarzyna od warzywa?

Słowo „warzywa” pochodzi od słowa „warzyć”, czyli gotować. Słowo „jarzyna” podobnie jak „jarosz” od „jary” czyli wiosenny, jednoroczny. Jedna z interpretacji definicji mówi zatem, że jarzyny to te jadalne rośliny, które cały swój cykl wegetacji zamykają w ciągu jednego roku. Sadzi się je wiosną i zbiera, gdy dojrzeją po czym przestają istnieć i w nowym roku mając puste pole można zasadzić je ponownie. Rośliny wieloletnie owocują każdego roku i nie trzeba ich zawsze na nowo wysiewać. Warzywa zaś miałyby być zdatne do jedzenia po ugotowaniu.

Herbata warzywna dyniowa naturalna
Herbata warzywna dyniowa naturalna

Porzucono jednak już dziś tę nieco archaiczną nomenklaturę. Inna interpretacja to taka która twierdzi, że zgodnie z definicją warzywa to wszystkie jadalne części roślin: czy to surowe czy przetworzone, czy to jednoroczne czy wieloletnie. Do tej grupy zalicza się także grzyby i inne mniej oczywiste produkty. Zawężeniem tej definicji miałyby być jarzyny jako te warzywa, które poddane są obróbce termicznej przed jedzeniem. Osobną kategorią miałaby być tutaj włoszczyzna, która nazwę wywodzi od sprowadzonych przez królową Bonę jadalnych roślin z Włoch. Włoszczyzna to warzywa przeznaczone zatem na zupę.

Herbata warzywna pomidorowa naturalna
Herbata warzywna pomidorowa naturalna

Podsumowując, jeśli jemy surową marchewkę to zgodnie z definicją jemy warzywo, jeśli zaś marchewkę tę ugotujemy w rosole jest to włoszczyzna, za to jeśli ją usmażymy, będzie wtedy jarzyną. A co powstanie jeśli taką marchew wysuszymy i następnie zaparzymy jak herbatę by wypić jej napar? Otóż będzie to herbatka warzywna. Herbatka oczywiście nie jest również jednoznaczna, ponieważ słowem herbata zwykliśmy nazywać napary z herbaty jako takiej, czyli herbatę czarną, zieloną, marokańską, indyjską itp. Za to herbatką nazywamy potocznie inne napary z roślin nie mających nic z herbatą wspólnego. Tak więc pijamy herbatkę miętową, z rumianku, rooibos, ziołową, owocową no i wreszcie warzywną.

Herbata warzywna kapuściana naturalna
Herbata warzywna kapuściana naturalna

Dynia to owoc?

Czy zatem herbata warzywna powinna być oddzielona bardzo od owocowej, którą znamy z naszej codzienności nie od dziś? Owoc to, co roślina wytworzyła wokół swego ziarna, mówiąc w wielkim uproszczeniu. Toteż owocem nie jest ziemniak, marchew, jarmuż czy sałata. Ale dynia i pomidor? Jednak mają w środku nasiona, czy są może owocami? Okazuje się, że tak. Botanicznie są to owoce, lecz zalicza się je do warzyw, ponieważ z gastronomicznego puntu widzenia mają wytrawny, niesłodki smak. Kulinarnie dzielimy rośliny na warzywa i owoce ze względu na profil smakowy. Trudno jest nam je zamieniać. Zupa brzoskwiniowa byłaby dla nas tak samo dziwna jak ciasto ogórkowe.

Herbata warzywna paprykowa naturalna
Herbata warzywna paprykowa naturalna

Tak czy inaczej granice są dyskusyjne i płynne. Więc i warzywna herbata nie powinna nikogo dziwić, a jedynie zainteresować.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Historia i tradycja parzenia herbaty w Polsce

Pierwsza pisana informacja o herbacie w Polsce pochodzi z listu króla Jana Kazimierza do Ludwiki[...]

Yerba mate a Indianie i ich zwyczaje

Yerba mate była znana u Indian pod nazwą "ca-a", co w ich języku znaczyło roślinę,[...]

Bezalkoholowe drinki na bazie herbaty

Nie tylko najmłodsi imprezują bez alkoholu. Choć oferta bezalkoholowych napojów jest bardzo szeroka i pełna[...]

Herbata rozpuszczalna granulowana – jak powstaje? Czy jest zdrowa?

Czym się różni herbata rozpuszczalna od zwykłej? W praktyce brakiem fusów, czyli pewną wygodą. Nie[...]

Kompost z torebek herbaty

Produkowanie kompostu z herbaty nie jest nowym pomysłem. Wiele osób używa takiego nawozu na swoich[...]

Dobra herbata na mieście? Łatwo ją zepsuć!

Herbata coraz bardziej zyskuje na popularności, ale napić się dobrej filiżanki herbaty "na mieście" wcale[...]

G: Golden, oznaczenie jakości herbaty

G: Golden to jedno z literowych oznaczeń jakości herbaty. Oznacza, że jest to herbata o[...]

Zielona herbata z cytryną – czy warto ją dodawać?

Dodanie cytryny do samego naparu bez fusów jest całkowicie bezpieczne. Bezpieczne i jak się okazuje[...]

2 komentarzy do “Herbatki warzywne. Nowość na rynku

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.