ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Potrafimy nazwać kolory herbaty, choć nie zawsze jest to takie oczywiste i jednoznaczne. Nie sprawia nam też problemu nazwanie podstawowych stylów herbat, czyli po prostu nazwanie popularnych herbat takich jak Lung Ching, Sencha czy Ti Kuan Yin. Czasem jednak trafiamy na słowa, które mogą nas wprowadzić w konsternację, ponieważ nie wiemy o jakiej herbacie mowa. Gorzej, gdy ktoś nazwie słowem nam nieznanym herbatę, której nazwę znamy. Zaczynamy się zastanawiać czy może zaszła jakaś pomyłka, tymczasem jest kilka słów, które określają grupy herbat. Są to niezbyt często używane określenia ale warto je znać kupując jakościową herbatę. Odnoszą się one w większości sytuacji do miejsca produkcji herbaty choć nie tylko.

Gushu. Jest to słowo, które spotykają często miłośnicy herbaty Pu-Erh. Oznacza ono herbatę wyprodukowaną z liści „antycznych drzew” czyli drzew bardzo starych. W różnych regionach słowo to może odnosić się do drzew w różnym wieku aczkolwiek w Yunnanie nazywa się nim drzewa liczące sobie ponad 200 lat.

Yancha. Nazwa ta określa ogół herbat produkowanych w Wuyi w Fujianie. Oznacza tyle co „herbata skalna”. Jest to jedno z czterech, głównych miejsc produkcji oologów. Inną nazwą herbat z tych stron jest słowo Minbei czyli „na północ od rzeki Min”, w odróżnieniu od herbat produkowanych na południu tej prowincji. Yancha to ogólna nazwa wielu znanych herbat takich jak Da Hong Pao, Shui Xian, Rou Gui itd. Łączy je wspólny region wytwarzania oraz podobny proces obróbki. Do Yancha zalicza się także herbatę Lapsang Souchong, która oologiem nie jest.

Biała wędzona herbata Pai mu tan Lapsang Fuding: trzecie parzenie
Biała wędzona herbata Pai mu tan Lapsang Fuding: trzecie parzenie

Shincha. Słowo to określa najmłodszą, wczesnowiosenną herbatę produkowaną w Japonii. Po polsku znaczy to „nowa herbata”. Technicznie jest to sencha, lecz produkowana jedynie z pierwszego zbioru. Historycznie, gdy nie były jeszcze w powszechnym użyciu przemysłowe lodówki, umożliwiające przechowanie młodych liści przez dłuższy czas bez straty ich jakości, wczesnowiosenna herbata była wielkim rarytasem ponieważ dostępna była tylko w krótkim okresie czasu. Jest to tym samym herbata bardzo droga.

Dianhong. Jest to ogólna nazwa czarnych, czyli według chińskiej nomenklatury czerwonych, herbat produkowanych w Yunnanie. Cechą charakterystyczną tej grupy herbat jest duża obecność złotych tipsów, które mają poszukiwany wpływ na smak całego naparu. Nazwa składa się z dwóch członów. Hong oznacza czerwony i oznacza zwyczajnie herbatę czerwoną. Dian zaś wiąże się z nazwą tradycyjną Yunnanu.

Często możemy spotkać nazwy japońskich herbat, które odnoszą się do miejsc produkcji. Właściwie każda prefektura ma własną nazwę dla herbaty. Ważne by pamiętać, że każdy region produkuje herbatę o odmiennym charakterze. Najłatwiej porównać herbatę sencha pochodzącą z różnych prefektur, ponieważ produkuje się ją praktycznie wszędzie. Oto kilka nazw regionalnych.

  • Yamecha – herbata z Yame w prefekturze Fukuoka.
  • Shizuokakacha – herbata z Shizuoka.
  • Sayamacha – herbata pochodząca z prefektury Saitama.
  • Isecha – herbata z Mie.
  • Ujicha – zastrzeżony znak herbat z Uji w Kyoto Kagoshimacha – herbata z prefektury Kagoshima.
  • Tosacha – herbata z Kochi.
  • Ureshinocha – wspólna nazwa herbat z prefektur Nagasaki i Saga.
  • Yamacha. Słowo to jest dość podobne do Yamecha i nietrudno o pomyłkę. Określenie herbaty japońskiej produkowanej z dziko rosnących roślin. Warto pamiętać, że na wyspach Japonii, herbata nie występowała w stanie dzikim. Sprowadzoną ją tutaj z Chin więc mówiąc o dzikiej herbacie, mówimy właściwie o herbacie zdziczałej.
  • Demonocha. To mało znane słowo określa w Japonii ogół herbat produkowanych z części odseparowanych przy produkcji innych herbat. Mowa tu o herbatach: kukicha – składających się z łodyżek herbacianych liści, koncha – będącej pyłem odsianym z herbaty oraz mecha – produkowanej z pączków liściowych.
  • Minnan. Jest to nazwa oolonwów produkowanych w Chińskiej prowincji Fujian na południe od rzeki Min. Ma to odróżnić te oolongi od Yancha uprawianych bardziej na północy. Najbardziej znanym oologiem tego typu jest Ti Kuan Yin.
  • Formosa. Jest to dawna nazwa Tajwanu. Obecnie spotkać można to słowo dla określenie herbat pochodzących z tej wyspy.
  • Bohea. Dawna nazwa herbaty, która funkcjonowała jako nazwa gatunkowa przed wprowadzeniem obecnie funkcjonującej nazwy Camellia. Obecnie spotkać to słowo można czasem dla określenia herbat czarnych z prowincji Fujian.
  • Wakoucha. Jest to japońska nazwa herbaty czarnej. Obecnie stosuje się ją do opisania herbat czarnych (czerwonych, ponieważ Japończycy stosują Chińską nomenklaturę) produkowanych w Japonii.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Zielona herbata może poprawiać zdolność myślenia u osób z zespołem Downa

Badanie przeprowadzone przez naukowców pokazało, że osoby z zespołem Downa, które przez rok przyjmowały EGCG[...]

Herbata zielona Bancha, parzenie herbaty zielonej Bancha

Zielona herbata Bancha wywodzi się z Japonii i nie jest produkowana jako „główny produkt”. Do[...]

Teabomb. Cukrowa kula z herbatą w środku! #teabomb

Jeśli, tak jak my, użyjecie po prostu białego cukru to uzyskacie nieprzezroczystą i białą kulę,[...]

Herbata czarna Darjeeling

Darjeeling jest herbatą czarną (choć pojawiają się głosy, że w zasadzie bliżej jej do oolongów)[...]

1 Comments

Czajnik Redmond SkyKettle M170S-E, recenzja, opinie

Dziś przetestujemy Czajnik REDMOND SkyKettle M170S-E, który nie tylko umożliwia osiągnięcie wybranej przez nas temperatury,[...]

Rozpalanie fajki wodnej, sheeshy, shishy: poradnik, instrukcja, jak rozpalić fajkę wodną

Rozpalanie fajki wodnej, sheeshy, shishy: poradnik, instrukcja, jak rozpalić fajkę wodną

Kawa z Wasabi i mleczkiem w tubce

Przygotuj swoją ulubioną kawę, używając mniejszej niż zwykle ilości wody w celu zwiększenia intensywności naparu.[...]

Jaką liściastą herbatę wybrać? Polecane najsmaczniejsze herbaty – ranking

Bardzo często pytacie nas: jaką herbatę na wagę kupić na początek, która będzie najlepsza? Przygotowaliśmy[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.