Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)
Wiosna sprzyja porządkom. Przy okazji wietrzenia szafek, znalazłam zapomnianą puszkę herbaty Pu-erh, a ponieważ nie lubię wyrzucać herbaty, postanowiłam nieco ją odświeżyć i postawić tuż obok innej aromatyzowanej mieszanki na bazie Pu-erh.

Dlaczego aromatyzować herbatę pu-erh?
Pu-erh, szczególnie te o lepszej jakości, mają sporą grupę swoich wielbicieli i słusznie, bo ma ona wiele do zaoferowania. Jednak nie wszystkim może odpowiadać ich charakterystyczny smak, lub nie zawsze mamy do czynienia z dobrej jakości herbatą. W zależności od składników którymi będziemy aromatyzowali herbatę, możemy również nieco wzmocnić jej pozytywne działanie. Aromatyzowanie to też ciekawa forma na eksperymenty z odświeżaniem zachomikowanej gdzieś herbaty (nie tylko Pu-erh).

Pu-erh ze skórką pomarańczową
Jeden z klasycznych składników spotykanych w mieszankach herbacianych. Skórkę pomarańczową można kupić, ale można także przygotować ją samemu w domu. Sparzamy wrzątkiem pomarańczę, a następnie ją obieramy. Można do zaparzonej herbaty wrzucić kawałek świeżej skórki, ale można skórkę pomarańczową ususzyć i dodawać suszoną. Skórkę której nie zużyjemy możemy zasypać herbatą i w ten sposób powstanie nasza domowa mieszanka.

Pu-erh truskawkowy
Drugą propozycją na dziś są truskawki, na które właśnie zbliża się najlepszy czas. Do swojego imbryczka wrzuciłam dwie truskawki w plasterkach i wszystko zalałam wodą o temperaturze 95 stopni. Dla osób lepiej znoszących herbaty słodzone, truskawki można wcześniej zasypać cukrem lub cukrem z cynamonem.

Czerwona herbata Pu-erh Fitness
Jeśli smak Pu-erha nam niezbyt odpowiada, nie mamy czasu na eksperymenty, a jednak chcielibyśmy korzystać z jej dobroczynnych efektów, proponuję spróbować także gotowe mieszanki. Na przykład Czajnikowa herbata „Fitness” czyli Pu-erh z ostrokrzewem paragwajskim, dziką różą, jabłkiem, trawą cytrynową i aromatem, jest bardzo orzeźwiającą mieszanką, w sam raz na wiosnę.

Już sam susz pachnie bardzo przyjemnie. Swoją herbatę (łyżeczka herbaty na czajniczek wody o temperaturze 95 stopni) parzyłam przez około 3 minuty. W smaku wyczujemy świeżość i owoce oraz nieco Pu-erha, jednak nie jest to smak dominujący.

Smak herbaty zmienia się w zależności od dodatków i ich ilości. Trzeba jednak mieć na uwadze, że domowe mieszanki smakują delikatniej niż te gotowe kupione w sklepie. Wynika to w większości przypadków z faktu dodawania aromatów do mieszanek herbacianych. Aromaty te, wzmacniają zapach i smak dodanych owoców lub przypraw.
Jednak warto czasem poeksperymentować samemu z różnymi owocami, kwiatami czy przyprawami dodawanymi do herbaty. Nie tylko aby „uratować” zwietrzałą herbatę, ale też aby wzbogacić jej działanie czy by smakowała nam lepiej. Jest to fajna zabawa, a wiosna i lato to bardzo dobry moment by wykorzystywać najświeższe, naturalne składniki.
Poznaj produkty czajnikowy.pl
Herbata czysta
186 Produkty
Herbata aromatyzowana
82 Produkty
Herbata zielona Matcha
16 Produkty
Herbata czerwona
10 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
92 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
39 Produkty
Przeczytaj również
Kiedy należy pić wodę do kawy? Przed, po czy w trakcie espresso?
Podawanie wody do espresso jest przez wielu traktowane jako obowiązek, a złamanie tej zasady często[...]
lis
Najlepsza herbata w ciąży. Co pić w podczas ciąży? Przepis na ziołową herbatę dla kobiet
Na rynku możemy spotkać kilka propozycji herbat dla kobiet w ciąży. Niestety producenci potrafią bardzo[...]
wrz
Catuaba. Afrodyzjak i lek na potencję. Catuaba parzenie, właściwości
Catuaba wzmacniania układ odpornościowy i wzmaga namnażanie białych krwinek. Ma to znaczenie ponieważ, jak wykazały[...]
sty
Smoothie Detox, oczyszczające jagodowe smoothie z zieloną herbatą (Blueberry Teatox Smoothie)
Przepis na świetnie detoksyzujące smoothie, jagodowy smak spotyka się tutaj z odświeżającą zieloną herbatą oraz[...]
kw.
Papież Franciszek Jorge Bergoglio pije Yerba Mate
Papież Franciszek I Jorge Bergoglio pije Yerba Mate. Nowo wybrany papież Jorge Bergoglio pochodzi Argentyny,[...]
mar
Gotowanie herbaty
Niektórzy z nas mogą pamiętać z dzieciństwa przygotowywany na rosyjską modłę czaj, czyli bardzo mocną[...]
lip
Jak parzyć wędzoną czarną herbatę Lapsang Souchong: historia, pochodzenie
Herbata Lapsang Souchong pachnie dymem, pachnie wędzonką, grillem, przeróżnie się to określa. Każdy czuje coś[...]
kw.
Arabica vs robusta – różnice i właściwości kawy
Pomimo tego, że w rodzinie kawowców znajdziemy ok. 130 różnych gatunków, w światowym handlu kawą[...]
sie