ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Na początek trzeba zastanowić się co to jest mocna herbata. Wiele osób uważa, że jest to herbata długo parzona, gorzka, cierpka i ciemna. Są jednak tacy, dla których mocna herbata jest po prostu bogata w kofeinę i pobudzająca.

Wbrew preferencjom herbaciarzy, którzy raczej parzą herbatę tak, by była aromatyczna, lecz nie gorzka, wiele osób gustuje w długo parzonej herbacie czarnej z cukrem lub innymi dodatkami, osadzonymi w tradycji. Anglicy dodają do herbaty mleko, Hindusi korzenne przyprawy, Marokańczycy miętę, a my Polacy, cytrynę. Wszystkie te sytuacje wymagają herbaty zaparzonej tak intensywnie, by dodatki jej nie zdominowały.

Na co pomaga herbata bogata w kofeinę?

Jeśli chodzi o kofeinę to jej poziom nie ma aż takiego związku z kolorem herbaty. Bogatsza w nią będzie herbata świeża, zbierana wiosną, drobna i parzona wrzątkiem. Taka herbata poza tym, że nas pobudza, dzięki kofeinie dobrze wpływa na pracę mózgu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona, zapobiega też depresji. Zmniejsza ryzyko chorób serca oraz cukrzycy. Poprawia metabolizm i sprawia, że trening fizyczny jest bardziej efektywny.

Na co pomaga herbata długo parzona?

Jeśli chcemy, aby nasza herbata była gorzka musimy dopuścić do rozpuszczenia się w wodzie większej ilości zawartych w liściach substancji. Warto mieć na uwadze, że długo parzona herbata nie jest bogatsza w kofeinę, ponieważ jest ona łatwo rozpuszczalna w gorącej wodzie i większość jej uwalnia się do naparu już w pierwszych minutach parzenia.

Gorycz naparu wiąże się z dużą zawartością różnego rodzaju polifenoli odpowiadających w głównej mierze za ten smak w herbacie. Stężone są jednak także inne substancje aktywne. Uważa się, że każda herbata parzona wrzątkiem w czasie przynajmniej piętnastu minut, niezależnie od tego jak powinno się ją parzyć poprawnie, może zagwarantować nam maksymalne stężenie zawartych w liściach związków. Fakt, że zielona herbata powinna być parzona niższą temperaturą, a zaparzona wrzątkiem jest trudna do wypicia, dowodzi tego, że to w niej jest najwięcej polifenoli. Bardzo prozdrowotna jest także herbata biała.

Herbata biała Pai Mu Tan 6901 High Grade 50g
Herbata biała Pai Mu Tan 6901 High Grade 50g

Duże stężenie polifenoli w naparze to także dużo przeciwutleniaczy, które obniżają stres oksydacyjny. Jest to sytuacja, w której mamy w ciele zbyt dużą ilość wolnych rodników w stosunku do przeciwutleniaczy, które wiążąc się z nimi ograniczają ich ilość. Przeciwutleniaczy nie możemy gromadzić w ciele, dlatego ważna jest bogata w nie dieta. Stres oksydacyjny przyśpiesza starzenie się naszych komórek, może też być powodem licznych chorób i złego samopoczucia. Podczas długiego parzenia w naparze zwiększa się też stężenie l-teaniny, której najwięcej znajdziemy w zielonej herbacie.

Regularne picie mocno zaparzonej herbaty może nieść ze sobą wiele korzyści.

  • Obniżenie stresu oksydacyjnego.
  • Poprawa pracy układu pokarmowego i metabolizmu, ochrona przed cukrzycą, obniżenie poziomu złego cholesterolu, utrata wagi.
  • Potencjalna ochrona przed powstawaniem nowotworów, a nawet wsparcie w leczeniu istniejących.
  • Obniżenie ryzyka wystąpienia chorób związanych z układem krążenia w szczególności zawałów, udarów i miażdżycy.
  • Zwiększenie odporności, działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne.
  • Dzięki l-teaninie herbata działa uspokajająco i przeciwlękowo, poprawia skupienie i jakość snu.

Niestety mocna herbata jest także bardziej drażniąca. Pamiętajmy, że jest to napój zaliczany do niewskazanych dla osób mających problemy z układem pokarmowym. W szczególności zaś wrzodowcy, pomimo odwiedzionego korzystnego działania zielonej herbaty na wrzody, mogą odczuwać nasilenie objawów choroby po wypiciu zbyt esencjonalnego naparu. Mocna herbata niewskazana jest także dla dzieci. W mocnej herbacie możemy spodziewać się także większej ilości kwasów szczawianowych, które mogą się przyczynić do powstawania kamieni nerkowych. Zwiększa się ryzyko przebarwienia zębów, a przy niskiej jakości herbaty możemy mieć do czynienia z ryzykiem przyswojenia zbyt dużej ilości mikroelementów jak choćby fluoru. Jeśli mocną herbatą chcielibyśmy popijać posiłki pamiętajmy, że ogranicza ona znacznie przyswajanie niehemowego żelaza z jedzenia.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

80% yerba mate na rynku niezdane do picia? Komentarz Czajnikowy.pl

Dalecy jesteśmy od bagatelizowania zagrożenia metalami ciężkimi w mate, ale uważamy, że obawy są przesadzone.[...]

2 Comments

Jak zaparzyć yerba mate bez termometru

Yerba mate uchodzi za napój trudny do przygotowania czym zraża do siebie niektórych początkujących entuzjastów[...]

Nestea Light Lemon naturalnie. Czy na pewno? Opinie

Nestlé S.A. reklamuje swój produkt na bilbordach hasłem "Nestea Light Lemon, 30% mniej cukru, naturalnie!".[...]

Dodatki do herbaty. Co dodać do herbaty, żeby lepiej smakowała?

Mleko, cukier, miód, a może sól i masło? Czego dodać do herbaty? Do jakiej herbaty[...]

Herbata na Walentynki: herbata czarna Ceylon Lovers Leap parzenie, historia

Ciekawostką jest fakt, że herbata ta pochodzi z plantacji, którą założył osobiście sam James Taylor[...]

Parzenie herbaty w czajniczku

Tajemnicą sukcesu parzenia herbaty sypanej w czajniku jest odpowiedni dobór herbaty oraz czajnika. Czajnik nie[...]

Herbata do sushi baru. Skąd wynikają błędy? Analiza problemu

Sushi bary najczęściej podają herbatę w żeliwnych czajnikach. Bronią się rękami i nogami przed lekką[...]

Witamina K w herbacie

Osobiście polecam zacząć dzień od najprostszego koktajlu: mleko, matcha, banan i odrobina miodu. Po zmiksowaniu[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.