Wstęp do parzenia herbaty
Chociaż pijemy dużo herbaty, plasując się na 31 pozycji w światowym rankingu (dwa oczka wyżej niż Chińczycy), to nie kupujemy wysoko gatunkowych liści, a najczęściej marketowy herbaciany pył (dust). Najprawdpodobniej wynika to z niskiej świadomości społecznej oraz lenistwa. Przeciętny konsument szeroko otwiera oczy, gdy okazuje się, że liście herbaty najlepiej oddzielić od naparu po określonym czasie, a zielonej nie należy lać wrzątkiem. To wszystko powoduje, że zaproszenie na herbatkę kończy się niesmaczną torebką pozostawioną w kubku, a przed skrzywieniem chroni nas tylko cukier i cytryna. Właśnie dlatego nie doceniamy herbaty.

Tytułem wstępu zapoznajmy się z dwoma metodami parzenia herbaty. Wschodnie parzenie charakteryzuje duża ilość liści herbaty zalewana małą objętością wody w małym naczyniu (100-120 ml). Parzenia trwają bardzo krótko (nawet od kilku sekund) i robi się ich bardzo dużo (8-12). Zachodnie parzenie to – krótko mówiąc – przeciwieństwo wschodniego: liście zalewane są w kubkach o dużych pojemnościach, a czas parzenia jest długi. Mieszanie tych dwóch metod nie jest oczywiście zabronione, ale bez odrobiny wprawy, trudno będzie uzyskać zadowalający napar z herbaty.
Jak parzyć herbatę?
Zanim zaczniemy eksperymenty z różnymi czasami, temperaturami i proporcjami, warto parzyć herbatę zgodnie z kilkoma wskazówkami, które pozwolą nam otrzymać napar o poprawnym smaku, ale przede wszystkim nauczyć się jak herbata reaguje na różne czynności. To pozwoli nam później na bardziej przewidywalne eksperymenty.

Zieloną herbatę parzymy najczęściej wodą o temperaturze od 60°C do 80°C przez 1-3 minuty, co oczywiście nie oznacza, że nie możemy zalać jej 90°C i parzyć 30 sekund (ale o tym później). Czarną zalewamy świeżo przegotowaną wodą i trzymamy 2-3 minuty. Czerwoną tak jak czarną, ale wydłużamy parzenie do 4-5 minut. Białą, żółtą i oolong traktujemy wodą o temperaturze 80-90°C i oddzielamy liście po 1-4 minutach. Wszystkie te czasy i temperatury odnoszą się do zachodniej metody parzenia, to znaczy zalewania 1-2 łyżeczek liści w 200 ml wody. Wszystkie czyste herbaty można parzyć wielokrotnie, dla uzyskania pełnej głębi smaku.
- Jeżeli herbata jest zbyt słaba, najlepiej zwiększyć ilość suszu, zamiast wydłużać czas parzenia.
- Jeżeli zbyt mocna, mimo krótkiego parzenia (np. 1 minuty), śmiało można skrócić czas parzenia do kilkunastu sekund.
- Liście herbaty potrzebują miejsca do parzenia, najlepiej zrezygnować z różnych parzydełek i wrzucić liście do naczynia, a potem przecedzić.
- Smak herbaty zależy również jakości wody: miękka woda pozwala cieszyć się delikatniejszym, ale zarówno pełniejszym smakiem.
- Dobrze jest obserwować herbatę w czasie parzenia, żeby łatwiej wyłapać moment, kiedy je przerwać.
- Zwinięte herbaty można budzić przez przelanie gorącą wodą przed pierwszym parzeniem.
- Kolejne parzenia herbaty niekoniecznie powinny być dłuższe, często drugie parzenie dla najlepszego efektu powinno być krótsze niż pierwsze.
- Łączenie kilku parzeń w jedno, może dać bardzo bogaty, szeroki smak.
Jaki smak powinna mieć herbata?
Zielona powinna mieć – jak piszą anglojęzyczni herbaciarze – green taste (zielony smak). To znaczy przypominający: świeżo ściętą trawę, siano, słomę, kapustę, koper, szparagi, czy bardzo popularny… szpinak. Smak herbaty zależy od sposobu jej przetwarzania i może bardzo się różnić, jednak wysokiej jakości zieloną herbatę łączy słodycz. Czarna w zależności od plantacji może zaskoczyć nas kwiatowością, wiosenną łąką, ale z drugiej strony dymnością i ogniskiem. Czerwona to ziemisty ciężki smak, często kojarzony z piwnicą. Oolongi najczęściej smakują orzechami, żółte suszonymi owocami, a biała herbata swoją delikatnością przenosi nas w kwiatowe ogrody.

Świetnym nauczycielem parzenia herbaty jest zielony Gunpowder. Ta herbata nie wybacza błędów, ale wynagradza, kiedy nauczymy się wydobywać z niej słodycz. Proponujemy zaparzyć ją na 3 sposoby. 1. Włożyć liście do wąskiego zaparzacza, zalać gorącą wodą i pozostawić 4 minuty (albo najlepiej zostawić w środku na czas picia). Drugi: zalać 7 gramów, 300 ml wody o temperaturze 80°C i przecedzić po 3 minutach. Trzeci: 7 g parzyć wodą o temperaturze 60°C przez 4 minuty. Zapewniam, że będziecie zaskoczeni efektami tego testu!
Herbata jest wdzięcznym materiałem do eksperymentów. Przytłaczający zbiór zmiennych tylko nakręca do próbowania nowych sposobów parzenia. Herbata różni w najbardziej podstawowej linii kolorem (czarna, zielona, biała etc.), a więc sposobem przetworzenia, ale także poszczególny kolor może pochodzić z różnych plantacji, ogrodów (z różnych zbiorów z różnych lat). Podczas parzenia manipulujemy jego czasem, temperaturą wodą, ilością i łączeniem parzeń, rodzajem i jakością wody (o różnym pH, stopniu napowietrzenia), ilością i jakością liści herbaty. Dlatego zdecydowanie polecamy herbatę liściastą dla zapewnienia sobie niezapomnianych wrażeń smakowych!
Tekst napisany do kwartalnika CoffePro. Wydawca: Coffee Proficiency
Poznaj produkty czajnikowy.pl
Herbata czysta
189 Produkty
Herbata aromatyzowana
82 Produkty
Herbata zielona Matcha
16 Produkty
Herbata czerwona
10 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
91 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
38 Produkty
Przeczytaj również
Herbatka z bambusa: napar, właściwości, parzenie
Bambus (Bambusa Shreb.) należy do rodziny wiechlinowatych, czyli traw. Charakteryzuje się ona między innymi tym,[...]
lut
Co nalać do dzbana fajki wodnej? Porady
Co nalać do dzbana fajki wodnej? Porady Lód, soki, mleko: co najlepiej wybrać? Lód – lato w[...]
lip
Herbaciarnia Gander’s Tea Room Warszawa
Herbaciarnia Gander's Tea Room Warszawa dane kontaktowe: telefon: 531 219 933, adres: Warszawa, ul. Francuska[...]
Działanie kofeiny. Co dzieje się po minucie od wypicia herbaty?
Jak kofeina działa na nasze ciało? Po wypiciu napoju z kofeiną jest ona niemalże całkowicie[...]
maj
Herbata Rooibos zielony, parzenie
Herbata Rooibos zielony, parzenie. Parzenie: 1 łyżeczka Rooibosa zielonego na 120 ml wody, woda o[...]
kw.
Koronawirus z Wuhan (2019-nCoV) a herbata. Czy herbata jest bezpieczna?
Przez ostatnie tygodnie media żyją nowym groźnym wirusem, który pojawił się w Wuhan (Chiny). Obecnie[...]
1 Comment
sty
Herbata zielona Sencha
Sencha to japońska herbata zielona produkowana obecnie także w Chinach. Jest najpopularniejszą zieloną herbatą dzięki[...]
maj
Herbata po fryzyjsku ze słodką śmietaną i cukrem kandyzowanym
Przygotowanie herbaty po fryzyjsku jest stosunkowo łatwe. Wystarczy przygotować mocny napar herbaty, biały cukier kandyzowany[...]
lis