Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Wstęp do parzenia herbaty

Chociaż pijemy dużo herbaty, plasując się na 31 pozycji w światowym rankingu (dwa oczka wyżej niż Chińczycy), to nie kupujemy wysoko gatunkowych liści, a najczęściej marketowy herbaciany pył (dust). Najprawdpodobniej wynika to z niskiej świadomości społecznej oraz lenistwa. Przeciętny konsument szeroko otwiera oczy, gdy okazuje się, że liście herbaty najlepiej oddzielić od naparu po określonym czasie, a zielonej nie należy lać wrzątkiem. To wszystko powoduje, że zaproszenie na herbatkę kończy się niesmaczną torebką pozostawioną w kubku, a przed skrzywieniem chroni nas tylko cukier i cytryna. Właśnie dlatego nie doceniamy herbaty.

Wstęp do parzenia herbaty: japońskie zielone herbaty
Wstęp do parzenia herbaty: japońskie zielone herbaty

Tytułem wstępu zapoznajmy się z dwoma metodami parzenia herbaty. Wschodnie parzenie charakteryzuje duża ilość liści herbaty zalewana małą objętością wody w małym naczyniu (100-120 ml). Parzenia trwają bardzo krótko (nawet od kilku sekund) i robi się ich bardzo dużo (8-12). Zachodnie parzenie to – krótko mówiąc – przeciwieństwo wschodniego: liście zalewane są w kubkach o dużych pojemnościach, a czas parzenia jest długi. Mieszanie tych dwóch metod nie jest oczywiście zabronione, ale bez odrobiny wprawy, trudno będzie uzyskać zadowalający napar z herbaty.

Jak parzyć herbatę?

Zanim zaczniemy eksperymenty z różnymi czasami, temperaturami i proporcjami, warto parzyć herbatę zgodnie z kilkoma wskazówkami, które pozwolą nam otrzymać napar o poprawnym smaku, ale przede wszystkim nauczyć się jak herbata reaguje na różne czynności. To pozwoli nam później na bardziej przewidywalne eksperymenty.

Wstęp do parzenia herbaty: cuptasting herbaty białej Pai Mu Tan
Wstęp do parzenia herbaty: cuptasting herbaty białej Pai Mu Tan

Zieloną herbatę parzymy najczęściej wodą o temperaturze od 60°C do 80°C przez 1-3 minuty, co oczywiście nie oznacza, że nie możemy zalać jej 90°C i parzyć 30 sekund (ale o tym później). Czarną zalewamy świeżo przegotowaną wodą i trzymamy 2-3 minuty. Czerwoną tak jak czarną, ale wydłużamy parzenie do 4-5 minut. Białą, żółtą i oolong traktujemy wodą o temperaturze 80-90°C i oddzielamy liście po 1-4 minutach. Wszystkie te czasy i temperatury odnoszą się do zachodniej metody parzenia, to znaczy zalewania 1-2 łyżeczek liści w 200 ml wody. Wszystkie czyste herbaty można parzyć wielokrotnie, dla uzyskania pełnej głębi smaku.

  1. Jeżeli herbata jest zbyt słaba, najlepiej zwiększyć ilość suszu, zamiast wydłużać czas parzenia.
  2. Jeżeli zbyt mocna, mimo krótkiego parzenia (np. 1 minuty), śmiało można skrócić czas parzenia do kilkunastu sekund.
  3. Liście herbaty potrzebują miejsca do parzenia, najlepiej zrezygnować z różnych parzydełek i wrzucić liście do naczynia, a potem przecedzić.
  4. Smak herbaty zależy również jakości wody: miękka woda pozwala cieszyć się delikatniejszym, ale zarówno pełniejszym smakiem.
  5. Dobrze jest obserwować herbatę w czasie parzenia, żeby łatwiej wyłapać moment, kiedy je przerwać.
  6. Zwinięte herbaty można budzić przez przelanie gorącą wodą przed pierwszym parzeniem.
  7. Kolejne parzenia herbaty niekoniecznie powinny być dłuższe, często drugie parzenie dla najlepszego efektu powinno być krótsze niż pierwsze.
  8. Łączenie kilku parzeń w jedno, może dać bardzo bogaty, szeroki smak.

Jaki smak powinna mieć herbata?

Zielona powinna mieć – jak piszą anglojęzyczni herbaciarze – green taste (zielony smak). To znaczy przypominający: świeżo ściętą trawę, siano, słomę, kapustę, koper, szparagi, czy bardzo popularny… szpinak. Smak herbaty zależy od sposobu jej przetwarzania i może bardzo się różnić, jednak wysokiej jakości zieloną herbatę łączy słodycz. Czarna w zależności od plantacji może zaskoczyć nas kwiatowością, wiosenną łąką, ale z drugiej strony dymnością i ogniskiem. Czerwona to ziemisty ciężki smak, często kojarzony z piwnicą. Oolongi najczęściej smakują orzechami, żółte suszonymi owocami, a biała herbata swoją delikatnością przenosi nas w kwiatowe ogrody.

Wstęp do parzenia herbaty: parzenie herbaty w naczyniu o dużej objętości
Wstęp do parzenia herbaty: parzenie herbaty w naczyniu o dużej objętości

Świetnym nauczycielem parzenia herbaty jest zielony Gunpowder. Ta herbata nie wybacza błędów, ale wynagradza, kiedy nauczymy się wydobywać z niej słodycz. Proponujemy zaparzyć ją na 3 sposoby. 1. Włożyć liście do wąskiego zaparzacza, zalać gorącą wodą i pozostawić 4 minuty (albo najlepiej zostawić w środku na czas picia). Drugi: zalać 7 gramów, 300 ml wody o temperaturze 80°C i przecedzić po 3 minutach. Trzeci: 7 g parzyć wodą o temperaturze 60°C przez 4 minuty. Zapewniam, że będziecie zaskoczeni efektami tego testu!

Herbata jest wdzięcznym materiałem do eksperymentów. Przytłaczający zbiór zmiennych tylko nakręca do próbowania nowych sposobów parzenia. Herbata różni w najbardziej podstawowej linii kolorem (czarna, zielona, biała etc.), a więc sposobem przetworzenia, ale także poszczególny kolor może pochodzić z różnych plantacji, ogrodów (z różnych zbiorów z różnych lat). Podczas parzenia manipulujemy jego czasem, temperaturą wodą, ilością i łączeniem parzeń, rodzajem i jakością wody (o różnym pH, stopniu napowietrzenia), ilością i jakością liści herbaty. Dlatego zdecydowanie polecamy herbatę liściastą dla zapewnienia sobie niezapomnianych wrażeń smakowych!

Tekst napisany do kwartalnika CoffePro. Wydawca: Coffee Proficiency

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Wpływ herbaty na zdrowie i urodę

Jak pozytywnie herbata może wpływać na nasze zdrowie i urodę? Jak zrobić naturalne maseczki do[...]

Jak parzyć czystek? Opinie lekarzy i przeciwskazania

Czystek to najbogatsza w przeciwutleniacze roślina występująca w Europie, a jej właściwości prozdrowotne znane są[...]

Herbata dla Horeca

Lokale gastronomiczne stają w obliczu ważnego wyzwania jakim jest dopasowanie serwowanej przez siebie herbaty do[...]

Patyki, liście i pył w yerba mate – test smaku poszczególnych frakcji

Po co w yerba mate łodyżki? Przywykliśmy do obecności łodyżek w suszu yerba mate do[...]

Jak parzyć zieloną japońską herbatę Sencha Satsuma?

Prawidłowe parzenie zielonej herbaty Sencha Satsuma jest bardzo proste. Tę herbatę zieloną można parzyć 3[...]

Minerały w herbacie, substancje mineralne w herbacie, zawartość wapnia, fosforu, żelaza i sodu w herbacie

Zawartość wapnia w herbacie waha się od 2 do 3mg na 100ml naparu herbacianego. Największą[...]

1 Comment

Test herbaty odchudzającej, czerwonej herbaty Pu-Erh, 30 dni piłem tę herbatę

Test herbaty odchudzającej, czerwonej herbaty Pu-Erh, 30 dni piłem tę herbatę

Herbata w prowincji Zhejiang

Prowincja Zhejiang znajduje się na wschodnim wybrzeżu Chin nad Morzem Wschodniochińskim. Jest to jedna z[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.