ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Nadciśnienie to poważna dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób na całym świecie. Najlepszą metodą zapobiegania tej chorobie jest odpowiednia prewencja, polegająca na zmianie stylu życia. Jednym z elementów korzystnej i zdrowej diety z całą pewnością może być regularne picie zielonej herbaty. Wykazano wiele korzystnych właściwości naparu herbacianego i dobrego wpływu na nasze zdrowie. Między innymi herbata może przynieść pozytywne efekty dla naszego układu krwionośnego. Czynne składniki herbaty, czyli katechiny między innymi mają zdolność do redukcji złego cholesterolu.

Nadciśnienie a picie zielonej herbaty

Wyniki badań dotyczących zielonej herbaty w kontekście nadciśnienia tętniczego nie są spójne. Jednym z powodów różnych wniosków jest fakt obecności w herbacie kofeiny, która podnosi ciśnienie. Co więcej, każdy może na kofeinę reagować nieco inaczej. Niektóre badania przeprowadzono stosując na grupie badanych osób jedynie ekstrakt zawierający katechiny, lecz nie zawierający kofeiny, inne zaś przeprowadzono na szczurach.

Analizując przeszło 180 różnych badań i artykułów naukowych, stwierdzono, że katechiny zawarte w herbacie zielonej mają zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego, zarówno skurczowego jak i rozkurczowego i to dość znacznie. Co więcej: opisano mechanizm ich działania.

Już jedna szklanka herbaty zielonej dziennie obniżała ciśnienie krwi wśród osób z nadciśnieniem, jeszcze większe efekty zaobserwowano przy ilości dwóch szklanek dziennie. Zielona herbata ogranicza także ryzyko śmierci związanej z nadciśnieniem oraz zmniejsza szanse zachorowania.

Herbata zielona japońska Japan Shincha Kirishima 2020
Herbata zielona japońska Japan Shincha Kirishima 2020

Podsumowując, najlepsze efekty przyniesie picie około dwóch szklanek zielonej herbaty dziennie w dłuższym okresie. Dobrze by była to herbata bogata w katechiny, a zatem wysokiej jakości i świeża. Dodatkowo lepsze efekty przynosi herbata zielona uboższa w kofeinę.

Zawsze należy monitorować własny stan zdrowia i reakcje organizmu oraz skonsultować z lekarzem stosowanie herbaty jako suplement w przypadku nadciśnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się sięgnąć po ekstrakt.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Effect of green tea consumption on blood pressure: A meta-analysis of 13 randomized controlled trials, Xiaoli Peng, Rui Zhou, Bin Wang, Xiaoping Yu, Xiaohong Yang, Kai Liu, Mantian Mi

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

3 rzeczy potrzebne do zaparzenia dobrej kawy

Przygotowanie idealnej kawy będzie wymagało precyzji i nie ma tu uniwersalnych przepisów. Każde ziarno potrzebuje[...]

Ice Tea ze sklepu Lipton, Nestea opinie, recenzje

Wzięliśmy pod lupę mrożone herbaty, które stoją w sklepowych lodówkach. Napoje te są ogólnie smaczne,[...]

Sztuka herbaciana a filozofia

Herbata ma to do siebie, że nawet tańsza, niskiej jakości może być po prostu dobra.[...]

Pierwsza Filiżanka Herbaty w Polsce

Historia herbaty w Polsce związana jest ściśle z postacią Ludwiki Marii Gonzagi, królowej Polski. W[...]

Owocowa herbata po Ujgursku. Herbata zielona ze świeżymi owocami

Czasem nawet miłośnicy czystych herbat szukają bardziej owocowej herbaty. Herbata po ujgursku to świetne połączenie[...]

Fannings, oznaczenie jakości herbaty

Fannings to oznaczenie jakości herbaty. Często stosowane z innymi literowymi kodami. Grupa ta wtedy określana[...]

Oznaczenie procesów jakim poddano liście

Oznaczenia jakie pojawiają się w kodzie herbaty dotyczą procesów jakimi poddano liście B Broken herbata[...]

Yerba mate czym jest? Opinie na temat Yerba mate

Yerba mate to wiecznie zielona roślina z Ameryki Południowej, która wywodzi się z obszaru podzielonego[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.