ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Herbata Czarna

Pochodzi z rośliny camelia sinensis i w zależności od gatunku i regionu uprawy poddawana jest różnym procesom. Wyróżnić można stałe cztery procesy jakie przechodzi ta herbata w czasie produkcji. Początkowo liście poddane są więdnięciu, następnie skręcaniu, fermentacji i suszeniu.

Herbata czarna jest to herbata całkowicie fermentowana. Legenda mówi, że wynaleziono ją przypadkiem. W czasie gdy herbata docierała z Chin do Anglii drogą morską ładunek zielonej herbaty miał jakoby zamoknąć, a fakt ten miał umknąć uwadze załogi. Mokra herbata zaczęła fermentować przez co zmieniły się jej wszystkie właściwości od koloru liści po aromat naparu. Herbata jednak była zbyt droga by ją wyrzucić toteż wysuszono ją i zaczęto parzyć pomimo „zepsucia”. Wkrótce rozsmakowano się w niej a proces zaczęto przeprowadzać świadomie i w sposób kontrolowany.

W Chinach herbatę czarną nazywa się czerwoną. Odwrotnie niż w Europie ponieważ Chińczycy większą wagę przywiązują do koloru naparu niż liści.

Napar herbaty czarnej ma różne kolory od żółtawego przez czerwony aż po brązowy. Aromat czarnej herbaty wyczuwalny jest zwłaszcza gdy herbata jest gorąca i taką zaleca się pić.

Najwięcej czarnej herbaty produkuje się na plantacjach na Ceylonie, w Indiach (Assam, Darjeeling), w Chinach i Kenii.

Wyróżnia się wiele typów czarnej herbaty w zależności od tego jakie liście zostały poddane obróbce oraz jakim procesom je poddano. Nie bez znaczenia jest także pora zbiorów. Najbardziej cenione są herbaty produkowane z pąków i pierwszych liści. Kolejne to typ souchong czyli wykonane z następnych liści, mniej świeżych i bardziej mięsistych. Najniższa klasa herbaty to pył używany głównie do produkcji herbat ekspresowych. Jeśli chodzi o zbiór najlepsze cechy przypisuje się herbatą first flush, które pochodzą z pierwszego wiosennego zbioru.

Parzenie czarnej herbaty

Parzenie herbaty czarnej różni się nieco w zależności od rodzaju suszu. Parzy się ją wodą wrzącą (białego wrzenia), czas parzenia wynosi od 2 do 5 minut. Im dłuższe parzenie tym herbata słabsza czyli uboższa w kofeinę, która zostaje związana przez garbniki nadające naparowi goryczy. Na długość parzenia herbaty wpływ ma wielkość listków. Herbaty o całych liściach parzy się dłużej, nawet do 5 minut herbaty ekspresowe czyli te o najmniejszych fragmentach listków parzy się krótko nawet poniżej 2 minut. Herbatę czarną parzyć należy wodą miękką. Mniej wrażliwe na twardą wodę są herbaty Assam i Ceylon.

Właściwości czarnej herbaty

Czarna herbata ma szereg cenionych właściwości. Przede wszystkim jest pobudzająca dzięki zawartości dużej ilości kofeiny.
Poprawia pracę układu pokarmowego, zwłaszcza długo parzona przez zawartość taniny pomaga w zatruciach pokarmowych.
Obniża ciśnienie krwi i działa przeciwzakrzepowo. Stosowana zewnętrznie działa ściągająco. Polecana jest na przetłuszczającą się cerę, działa przeciwtrądzikowo. Jako płukanka do włosów przetłuszczających działa przeciwłupieżowo. Działa przeciwbakteryjnie i grzybobójczo stosowana do moczenia stóp. Również zaparzone fusy można stosować do pozbywania się nieprzyjemnego zapachu z butów.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Po jakim czasie można zrobić następne parzenia zielonej herbaty?

Wiele osób zastanawia się po jakim czasie można zaparzyć kolejny raz te same liście herbaty?[...]

Pierwsze parzenie herbaty. Czy Chińczycy naprawdę wylewają pierwsze parzenie?

Nie każdą herbatę budzi się przed parzeniem. Zależne jest to także od wybranej techniki. Nie[...]

Czy cascara to herbata? Kofeina w cascarze

W smaku cascara jest delikatnie słodka, w aromacie wyczuwa się rodzynki, czereśnie czy jabłka. Przy[...]

Przepis na kluski ziemniaczane z zieloną herbatą

Do zrobienia klusek ziemniaczanych z zieloną herbatą będzie nam potrzebne: pół kilograma obranych ziemniaków, sól[...]

Oznaczenia jakości herbaty. Angielski system oznaczania jakości herbaty

Oznaczenia jakości herbaty nie są identyczne na całym świecie. Co więcej nie biorą pod uwagę[...]

Przepis na zieloną herbatę Genmaicha na zimno

Metoda zimnego parzenia świetnie nadaje się dla różnych rodzajów zielonej herbaty. Dzisiaj prezentujemy przepis na[...]

Herbata we Francji

Przeciętnego Polaka pijącego herbatkę do śniadania i kolacji czeka we Francji nieco przykra niespodzianka. Bo[...]

Ekologiczne uprawy herbaty a klimat

Herbata lubi wilgoć, dobrze się czuje porastając mgliste wzgórza i tam też daje najbardziej ceniony[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.