ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Herbata i mleko? Nie wszystkim to odpowiada i jak mogliśmy ostatnio przeczytać, również wpływa na przyswajalność antyoksydantów. A co stałoby się gdybyśmy herbatę oolong aromatyzowali mlekiem? Zapraszam do krótkiego tekstu na temat dziwnej, lecz smacznej herbaty czyli Milky Oolong.

Czym jest herbata mleczny oolong?

Milk oolong to oolong czyli herbata “pół-fermentowana”. Przygotowując tekst, myślałam sobie: Super! W końcu jakaś niezagmatwana herbata! Myliłam się…

Między innymi na stronie The World of Tea (Unraveling the Mystery of Milky Oolong) oraz w pojedynczych wzmiankach na kilku innych stronach, znalazłam informację o tym, czym kiedyś był mleczny oolong oraz tym czym w większości jest teraz. Okazuje się, że mamy do czynienia z dwoma herbatami nazywanymi “mleczny oolong”. Jedna z nich, nazywana jest Jin Xuan (Złotą lilią), Nai Xiang (Mlecznym oolongiem) lub “czystym” mlecznym oolongiem. Wywodzi się z Tajwanu. Prawdopodobnie wyróżniono tam kultywar, który charakteryzował się mlecznym posmakiem.

Herbata oolong Mleczny Oolong, Milk Oolong
Herbata oolong Mleczny Oolong, Milk Oolong

Zagraniczne strony poświęcone herbacie (na polskich się z tym nie spotkałam) przytaczają też pewną legendę innej wersji powstania tego oolonga. Według tej legendy, “mleczność” uzyskano w wyniku nagłej zmiany temperatury podczas zbiorów liści.

Kiedyś księżyc zakochał się w przelatującej komecie. Gdy ta zgasła, cierpiący księżyc wydmuchał zimny wiatr i ochłodził wzgórza i doliny. Po zbiorze, ludzie odkryli nowy, mleczny smak herbaty.

Czy ta legenda ma jakieś historyczne udokumentowanie, czy jest tylko wytworem zachodnich sprzedawców? Ciężko mi powiedzieć, jednak tworzy romantyczną otoczkę w sam raz do spróbowania mlecznego oolonga.

Herbata Mleczny Oolong: liście herbaty
Herbata Mleczny Oolong: liście herbaty

Dlaczego powstał aromatyzowany mleczny oolong, czyli druga odsłona herbaty?

“Czysty” mleczny oolong, by uzyskać swój charakterystyczny smak, musi albo być specyficznym kultywarem, albo rosnąć w odpowiednich warunkach klimatycznych, a te nie zawsze sprzyjają. Najprawdopodobniej właśnie dlatego, zaczęto aromatyzować również i inne oolongi mlekiem, przyjmując, że zwykły pijący herbaty i tak się nie zorientuje. W ten sposób, producenci otrzymali produkt pewny i niezależny od pogody, a my możemy cieszyć się mlecznym oolongiem w znacznie szerszej skali.

Obecnie mleczny oolong produkowany jest na Tajwanie oraz w Chinach, głównie w regionie Fuijan i Wuyi. Sprzedawcy przeważnie zaznaczają czy oferują herbatę w wersji aromatyzowanej czy też nie.

Herbata Mleczny Oolong: parzenie herbaty
Herbata Mleczny Oolong: parzenie herbaty

Jak powstaje aromatyzowany mleczny oolong?

Poza wszystkimi procesami charakterystycznymi dla produkcji oolongów, ten mleczny, dodatkowo jest poddawany aromatyzowaniu. Jak dokładnie to przebiega nie do końca wiadomo. Mówi się o dwóch możliwościach (po raz kolejny… jaki ten świat herbaty jest skomplikowany!): mało prawdopodobna jest taka, że liście herbaty namacza się w mleku. Druga, najbardziej prawdopodobna mówi o tym, że liście te poddawane są “parowemu aromatyzowaniu” w mieszance wody i mleka lub wody i serwatki. Następnie są ręcznie zwijane.

Czy jest możliwe odróżnienie czystego mlecznego oolonga od aromatyzowanego? Podobno tylko przed zaparzeniem. Gdy powąchamy liście a zapach jest zbyt mleczny i perfumowany, możemy podejrzewać, że mamy herbatę aromatyzowaną. Spotkałam się również z sugestią, że te aromatyzowane, przy wielu parzeniach tracą drastycznie smak mleczny. Można też spróbować sugerować się ceną, jednak z tym różnie bywa.

Herbata Mleczny Oolong: liście po zaparzeniu
Herbata Mleczny Oolong: liście po zaparzeniu

Jak zaparzać mlecznego oolonga?

Herbatę tę możemy parzyć kilkakrotnie. Do zaparzenia używamy wody między 90 a 95 stopni w ilości łyżeczka na filiżankę. Gdy parzymy w filiżance, czas parzenia to od 3 do 5 minut. Mleczny oolong doskonale sprawdzi się także przy parzeniu Gong-fu Cha.

Kolor naparu jest jasno żółty, zapach herbaty śmietankowo- mleczny. W smaku jest bardzo łagodną herbatą, jedwabistą, w której da się wyczuć ten specyficzny smak mleka, a niekiedy też kwiatów (chociaż poczęstowany współtowarzysz parzenia stwierdził, że na pierwszym miejscu smakuje jak truskawki ze śmietaną). Zdecydowanie nie jest to jednak znana “bawarka” z mlekiem. Wrażenie jest bardzo przyjemne.

Ja przygotowałam aromatyzowanego oolonga pochodzącego z Anxi (Fujian). Zaparzyłam go na oba sposoby. I teraz już wiem, że warto poświęcić tej herbacie więcej czasu niż tylko zaparzenie w kubku. Drugie parzenie (1 minuta, 90 stopni) w Gong-fu Cha miało wspaniały zapach kwiatów i mleka. Według mnie było najlepszym parzeniem. Herbata zaparzona w kubku (90 stopni około 3 minuty), była intensywniejsza i jakby chaotyczna, choć również bardzo smaczna.

Herbata Mleczny Oolong: herbata zaparzona w kubku
Herbata Mleczny Oolong: herbata zaparzona w kubku

Czy dodawać mleko? No cóż, to kwestia gustu każdego z nas. Według mnie, smak jest na tyle ciekawy, że czyni mlecznego oolonga wartym spróbowania “solo”, choćby nawet w wydaniu aromatyzowanym. Bardzo interesująca zapowiedź, tego jak smakuje ta herbata w wydaniu “czystym”.

Źródła: cajchai.com, koneser-herbaty.pl, ratetea.com, worldoftea.org, www.tching.com, teamasters.blogspot.com

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Przepis na kluski ziemniaczane z zieloną herbatą

Do zrobienia klusek ziemniaczanych z zieloną herbatą będzie nam potrzebne: pół kilograma obranych ziemniaków, sól[...]

Yerba Mate Yer-Vita: co ja piję

Ostatnio wpadło mi w ręce opakowanie ekspresowej Yerba Mate Yer-Vita. Jako ciekawostkę przedstawiam Wam opis[...]

Jak powstają odcinki Czajnikowy.pl?

Cześć, ja nazywam się Patryk Płuciennik i zazwyczaj jestem po drugiej stronie aparatu, ale dzisiaj[...]

1 Comments

Świeża herbata Darjeeling First Flush 2018, opinie, parzenie

Wiosna przynosi wiele wyczekiwanych zmian. Wszystko jest świeże i nowe. W herbacianym świecie, także czeka[...]

Herbata Liu Pan Shui Red Oolong, parzenie

Susz ma słodki zapach, nieco przypominający mi herbaty z Darjeeling. Swoją magię zaczyna pokazywać w[...]

Herbata z hibiskusa, hibiskus

Herbata z hibiskusa, hibiskus parzenie. Parzenie: 1 łyżka hibiskusa na 150 ml wody, woda o[...]

2 Comments

Jak rozpoznać dobrej jakości czerwoną herbatą Pu-erh: część 5

Jak rozpoznać dobrej jakości czerwoną herbatą Pu-erh? Trzeba wiedzieć kilka rzeczy i zwracać uwagę na[...]

Historia kultury picia herbaty w Czechach. Jak powstały herbaciarnie w Polsce?

Z czym kojarzą się nam Czechy? Jeśli chodzi o kuchnię to przede wszystkim ze słynnymi[...]

Jeden komentarz do: “Herbata mleczny oolong. Milk oolong

  1. Ł pisze:

    Ta herbata znalazła się w poczecie moich ulubionych. Parzyłem ją święcie przekonany, że należy ja wybudzać poczynając od niższych temperatur wody, a następnie ciepłotę zwiększać wraz z wydłużaniem czasu parzenia. Mocny, długo parzony napar w temp. 70-80 stopni doskonale odpręża. Polecam przed snem ;) Susz długo utrzymuje aromat można zalewać więcej niż 3 razy.

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.