ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Kultura herbaciana w Wielkiej Brytanii jest bardzo znana i stanowi element samoidentyfikacji Brytyjczyków.

Choć Brytyjczycy dość późno odkryli herbatę w porównaniu do innych krajów europejskich, to jednak bardzo ją pokochali i silnie zaangażowali się w handel nią i rozwijanie jej kultury. Inne kraje po chwilowej modzie na herbatę powróciły do wcześniejszych ulubionych napojów tymczasem Wielka Brytania zrobiła z niej napój narodowy.

Królewskie herbaty w Pytaniu na Śniadanie, kadry z programu TVP2
Królewskie herbaty w Pytaniu na Śniadanie, kadry z programu TVP2

Słynna angielska herbatka ma kilka postaci. Samo słowo herbata często funkcjonuje jako synonim posiłku. Najbardziej znana jest afternoon tea, czyli herbata popołudniowa. Słynny angielski five o’clock to coś co najtrafniej moglibyśmy porównać od podwieczorku.

Herbata czarna Ceylon Sarnia OP1 2020 200g
Herbata czarna Ceylon Sarnia OP1 2020 200g

Inną formą herbaty jest high tea, czyli herbata wysoka. Ta nosi już bardziej znamiona kolacji, a jej nazwa wiąże się z wysokim stołem przy którym jest podawana w odróżnieniu od afternoon tea serwowanej przy niskim stole i w wygodnych fotelach.

Ważna jest także tak zwana builders tea, czyli herbata budowniczych. Ta rozpowszechniła się podczas epoki przemysłowej i pijana była z mlekiem i cukrem z dużych kubków w czasie przerwy w pracy. Miała przede wszystkim być mocna i kaloryczna.

Herbata popołudniowa i wysoka podawane są w filiżankach i z różnymi dodatkami. Najbardziej klasyczne do podwieczorku są angielskie bułeczki ze śmietaną i dżemem oraz słone kanapki a także ciasto. Przy high tea pojawia się też często solidniejsze danie na ciepło lub zimno jak mięso, pasztety czy ryba.

Herbata czarna Earl Grey pomarańczowa Orange 50g
Herbata czarna Earl Grey pomarańczowa Orange 50g

Tak zwana cream tea to przekąska, która nazwę zawdzięcza angielskiemu specjałowi clotted cream. Pochodząca i popularna w południowozachodniej części Wielkiej Brytanii gęsta i tłusta śmietana nie jest bitą śmietaną. Ma ponad 50% tłuszczu i bardziej przypomina masło. Cream tea to wersja afternoon tea pozbawiona innego jedzenia i składająca się jedynie z bułeczek ze śmietaną i dżemem oraz z herbaty z mlekiem.

Uważa się, że za rozpowszechnienie herbacianego podwieczorku odpowiada księżna Bedford, która by zapełnić zbyt długi czas między obiadem, a jadaną późno lekką kolacją rozpoczęła zwyczaj przyjmowania gości na popołudniowej herbatce z drobną przekąską.

Mniej znane są herbaciane tańce, które w dawnych czasach były dobrą okazją do inicjacji wchodzącej do towarzystwa panienki lub do uczczenia jakiegoś wydarzenia. Była to rozbudowana wersja herbaty popołudniowej organizowanej często w plenerze lub na pokładach statków. Poza herbatą podawano także kawę, lody, alkohol, zwłaszcza szampana oraz bogatszy wybór przekąsek. Najważniejszą różnicą była oczywiście możliwość tańca i posłuchania muzyki wykonywanej na żywo.

Herbata czarna Dublin Cream
Herbata czarna Dublin Cream

Do kultury angielskiej herbaty zaliczyć trzeba z pewnością kilka mieszanek herbat, popularnych dziś na całym świecie. Przede wszystkim jest to angielska mieszanka śniadaniowa (herbata English Breakfast Tea) i irlandzka mieszanka śniadaniowa. Mają one być mocne i komponować się z mlekiem. Piją się je zwykle do śniadania. Do podwieczorku popularna jest angielska mieszanka popołudniowa, która w składzie ma herbaty lżejsze takie jak Darjeeling i bywa pijana bez mleka. Do tych herbat zalicza się także słynny earl grey.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Cold brew coffee – kawa na zimno: działanie, właściwości, przepis

Jak przygotować litr zimnej, orzeźwiającej kawy na letnie upalne dni? Będziemy potrzebowali dużego, czystego naczynia.[...]

Jaka herbata najbardziej pobudza

Często mówimy o herbacie mocnej lub słabej. Co jednak powinniśmy rozumieć przez „moc” naparu herbacianego?[...]

Herbata z aloesem, przepis

Aloes to sukulent o charakterystycznych, grubych i mięsistych liściach. Po przekrojeniu znajdujemy w środku przejrzystą[...]

Herbata z Azorów – Gorreana

Dzisiaj przygotowałam czarną herbatę Gorreana Pekoe. Herbatę Pekoe wytwarza się z drugiego liścia na pędzie.[...]

Herbata Bio Chai Latte, opinie

Herbata Bio Chai Latte jak i podobne jej produkty przeżywają ostatnimi czasy rozkwit na naszym[...]

Yerba mate a Indianie i ich zwyczaje

Yerba mate była znana u Indian pod nazwą "ca-a", co w ich języku znaczyło roślinę,[...]

Smoothie Detox, oczyszczające jagodowe smoothie z zieloną herbatą (Blueberry Teatox Smoothie)

Przepis na świetnie detoksyzujące smoothie, jagodowy smak spotyka się tutaj z odświeżającą zieloną herbatą oraz[...]

Tea & Coffee World Cup Europe 2014 Warsaw. Warszawa

Zobacz relację z największych światowych targów kawy i herbaty, które odbyły się po raz pierwszy[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.