ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Przetestowaliśmy czarną herbatę Poranny Rock z bergamotką i bławatkiem. Smak tej herbaty nie wybija się wśród innych Earl Greyów Blue, ale jest to poprawna mieszanka, którą – mimo długiego parzenia – trudno przeparzyć.

Legenda herbaty Earl Grey

Lady Grey to herbata skomponowana na cześć żony hrabiego Greya, który jako bardzo popularny polityk stał się patronem jednej z bardziej znanych mieszanek aromatyzowanych świata. Autorem tak Earl Greya jak i Lady Grey jest słynny, angielski herbaciarz Twining. To on stworzywszy dzieło życia czyli słynnego Earl Greya postanowił także żonę hrabiego – lubianą przez wszystkich Lady Grey uhonorować mieszanką herbacianą. Zmieszał zatem tradycyjnego Earl Greya z skórkami cytrusów oraz niebieskimi kwiatkami bławatka.

Ta piękna historia jest niestety tylko legendą. Prawda jest taka, że Lady Grey to mieszanka stworzona w latach 90 ubiegłego wieku czyli długo po śmierci zarówno hrabiego Greya jak i jego żony. Co zgodne z prawdą: jest to wynalazek firmy Twinings, stworzony jednak długo po śmierci słynnego założyciela.

Wynalazek Lady Grey miał na celu zadowolenie rynku skandynawskiego, gdzie tradycyjny Earl Grey nie przyjął się z powodu zbyt intensywnego aromatu jak na tamtejsze gusta.

Historia Earl Grey Blue

Lady Grey była zatem herbatą łagodniejszą, z mniej wyrazistym aromatem bergamoty za to z dodatkiem skórek pomarańczy i cytryny. Najbardziej jednak charakterystyczną cechą nowej mieszanki był dodatek płatków bławatka, czyli popularnego u nas chabra. Stąd od zawsze z tą herbatą kojarzył się kolor niebieski.

Powstała zatem nowa nazwa Earl Grey Blue. Pod tym określeniem znaleźć możemy mieszankę Earl Greya z kwiatami bławatków pochodzącą z innych firm niż Twinings ponieważ ta firma posiada prawa do zastrzeżonej nazwy handlowej Lady Grey. Sama mieszanka spotkała się z dużym uznaniem nie tylko w Skandynawii ale także na innych rynkach. Nie trzeba było więc długo czekać aż konkurencja zacznie produkować swojego niebieskiego Earl Greya. W zależności od producenta możemy znaleźć tę herbatę z różnym składem. Sama baza herbaciana to czarna herbata pochodząca z Ceylonu, Indii, Chin, a nawet Wietnamu. Bergamotka najlepsza jest włoska, powinno być jej mniej niż w Earl Greyu. Kwiaty bławatka zaś mogą występować w różnych ilościach, czasem pojawiają się także inne dodatki jak choćby niebieski kwiat malwy poprawiający jeszcze cechy herbaty lub kwiatu cykorii. Nazwy też bywają różne, oprócz Earl Grey Blue można spotkać Earl Grey Blue Star, Earl Grey Blue Flower, Earl Grey French Blue, a nawet Blue of London czy Shapphire Earl Grey.

Wszystkim miłośnikom tej herbaty pragniemy jeszcze donieść, że bławatek posiada właściwości lecznicze. Przede wszystkim pomaga przy chorobach nerek. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym z kolei polecany jest jako okład na oczy wrażliwe na słońce lub zmęczone od monitora lub telewizji.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

D: Dust, oznaczenie jakości herbaty

D: Dust jest to literowe określenie jakości suszu herbacianego. Oznacza, że herbata jest bardzo drobna[...]

Big Active: biała herbata z płatkami róży, opinie

W pięknym podróżniczym pudełku od Bioactive'a, oklejonym całą masą informacji o sposobach parzenia, pochodzeniu i[...]

Miód – substytut cukru

Sezon jesienny zwraca naszą uwagę ku pewnemu zdrowemu i lubianemu dodatkowi do herbaty, którym często[...]

Do czego używano herbaty 2000 lat temu? Przepis na herbacianą zupę z cebulą

Herbata zielona, czosnek, cebula i sól: oto przepis na herbacianą zupę, którą robiono z herbaty[...]

Herbata zielona Shincha z pierwszego zbioru

“Shincha” to nazwa japońskiej herbaty sencha (煎茶) pochodzącej z pierwszych wiosennych zbiorów. Podobnie jak to[...]

Kanapka z herbatą. Do czego można użyć fusów z herbaty?

Najlepsze będą młode i miękkie, japońskie. Zwłaszcza wysokojakościowa herbata gyokuro oraz wiosenna shincha nadają się[...]

Historia herbaciarni w Chinach

Pierwsze na świecie herbaciarnie powstały w Chinach za czasów Południowej Dynastii Song, czyli w XII[...]

Herbaciarnia Gander’s Tea Room Warszawa

Herbaciarnia Gander's Tea Room Warszawa dane kontaktowe: telefon: 531 219 933, adres: Warszawa, ul. Francuska[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.