ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Jak wynika z badań opublikowanych 9 stycznia w czasopiśmie European Society of Cardiology, picie herbaty co najmniej 3 razy w tygodniu wiąże się z dłuższym i zdrowszym życiem. Regularne spożywanie herbaty (głównie zielonej) przed dłuższy czas wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z różnych przyczyn – twierdzi dr Xinyan Wang (Chińska Akademia Nauk Medycznych).

Badanie przeprowadzone na ponad 100 000 uczestników (którzy nie przechodzili zawału serca, udaru mózgu lub raka) przez okres średnio 7 lat, wykazało, że 50-letni badani pijący herbatę mają szansę na chorobę wieńcową, udar mózgu o ponad rok później, niż ci, którzy rzadko pili herbatę. Konsumujący herbatę regularnie mieli również o 20% mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu, a o 15% mniejsze ryzyko zgonu z innych przyczyn.

Herbata zielona japońska Shizuoka Gabalong
Herbata zielona japońska Shizuoka Gabalong

Związki aktywne zawarte w herbacie mają działanie prozdrowotne

Jak podkreśla dr Dongfeng Gu (Chińska Akademia Nauk Medycznych), badania sugerują, że główne bioaktywne związki w herbacie (polifenole), nie są długo przechowywane w organizmie, dlatego konieczne jest częste spożywanie herbaty przez dłuższy czas, by otrzymać efekt wspomagający pracę serca. Ważne jest, aby spożywać zieloną herbatę, ponieważ w badaniu 49% osób pijących herbatę najczęściej spożywało zieloną herbatę, a tylko 8% preferowało czarną herbatęPo pierwsze, zielona herbata jest bogatym źródłem polifenoli, które chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi i ich czynnikami ryzyka, w tym nadciśnieniem i dyslipidemią. Czarna herbata jest w pełni sfermentowana i podczas tego procesu polifenole są utleniane do pigmentów i mogą utracić swoje działanie przeciwutleniające. Po drugie, czarna herbata jest często podawana z mlekiem, co, jak wykazały wcześniejsze badania, może przeciwdziałać korzystnemu wpływowi herbaty na funkcje naczyniowe.

Witamina K w herbacie
Witamina K w herbacie

Źródło: Tea drinkers live longer 06/01/2020 European Society of Cardiology (ESC) (alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/187725)
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Ile ekstraktu z herbaty jest w filiżance herbaty?

Ekstrakt, czyli wyciąg może być płynny, gęsty lub suchy. Do potrzeb przemysłu używa się suchego,[...]

2 Comments

Co to jest Blue Matcha. Niebieska matcha – właściwości, opinie

Herbata mielona to coś, co kojarzy nam się niezmiennie z Japonią i tamtejszą kulturą herbacianą. Jest[...]

Co wpływa na jakość parzenia herbaty?

Parzenie to proces rozpuszczania zawartych w herbacianych liściach substancji rozpuszczalnych w wodzie. Jak w wielu[...]

Żeń-szeń, herbata z żeń-szenia. Rozgrzewający afrodyzjak

Nazwa żeń-szeń pochodzi o chińskiego: renshen. Żeń-szeń to korzeń, roślina wieloletnia. Sam korzeń przypomina kształtem[...]

Dodatki do herbaty. Co dodać do herbaty, żeby lepiej smakowała?

Mleko, cukier, miód, a może sól i masło? Czego dodać do herbaty? Do jakiej herbaty[...]

Dzika biała herbata Yunnan Wild Tea Buds

Yunnan Wild Buds zaskakuje smakiem, nie jest podobna do białych herbat, które piłam wcześniej. Doskonale[...]

NASA w służbie ogrodów herbacianych w Assam

Assam to region Indii słynący z wyjątkowej herbaty dającej intensywny i charakterystycznie słodowy napar. Pierwsze[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.