Gorące promienie letniego słońca sprawiają, że mało kto myśli o kubku kawy lub herbaty, na ciepło. Szukamy sposobów na ochłodzenie się w upalne dni, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z naszego ulubionego napoju jakim jest kawa. Najczęciej podaje się na zimno z dużą ilością mleka, lodów, bitej śmietany. Duża ilość tłuszczu i cukru podnosi kaloryczność napoju, zabiera mu lekkość i efekt orzeźwienia. Warto więc sięgnąć po sposoby na kawę na zimno, bez żadnych dodatków i tu z pomocą przychodzi metoda cold brew.

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.
Czym jest cold brew?
Cold brew jest to proces ekstrakcji kawy w niskich temperaturach, za pomocą maceracji. Ziarna kawy zawierają ok. 30% substancji zdolnych do rozpuszczenia się w wodzie. Zaparzając kawę w gorącej wodzie, proces rozpuszczania się tych substancji trwa zaledwie kilka minut, jeśli jednak użyjemy zimnej wody, aby osiągnąć zbliżone stężenie, musimy znacznie wydłużyć czas kontaktu zmielonej kawy z wodą. Odpowiedni czas przygotowania kawy z użyciem zimnej wody, zależny od stopnia zmielenia ziaren, będzie wynosił ok. 10 godzin.
Metoda cold brew jest jedną z najprostszych metod przyrządzenia dobrej kawy w domu. Klasyczne zaparzanie z zastosowaniem gorącej wody, wymaga od nas szybkości działania, nawet kilkanaście sekund, może skutkować przeparzeniem kawy. Cold brew rządzi się innymi prawami, tutaj wszystko odbywa się jakby w zwolnionym tempie, mamy czas i możliwości aby spróbować efektów by podjąć trafną decyzję o skończeniu maceracji.

Jak przygotować litr zimnej, orzeźwiającej kawy na letnie upalne dni?
Będziemy potrzebowali dużego, czystego naczynia. Najlepszym materiałem będzie szkło, dające łatwą możliwość umycia i wyparzenia. Przelanie wrzątkiem naczynia, jest bardzo ważnym procesem, od którego zawsze należy zaczynać przygotowanie cold brew. Niższe temperatury przygotowania sprzyjają rozwojowi bakterii, jeśli nie zadbamy o sterylność naczyń, skutkiem będzie szybsze zepsucie się napoju lub problemy zdrowotne. W tej metodzie świetnie sprawdzą się jasnopalone kawy pochodzące z Afryki. Jeśli mamy taką możliwość, tuż przed użyciem wody, zmielmy kawę na średną gradacje, w której drobinki przypominają duże kryształki cukru. Aby przygotować litr cold brew, będziemy potrzebowali 60g kawy. Zmielone ziarna wsypujemy do naczynia, zalewamy litrem zimnej wody, przykrywamy szczelnie pojemnik, by nie chłonął obcych aromatów i wkładamy do lodówki na 10-12 godzin. Po tym czasie, dokładnie mieszamy zawartość naczynia, a następnie przecedzamy w celu usunięcia drobin kawy.

Czym charakteryzuje się parzenie na zimno?
Poprawnie wykonane Cold brew charakteryzuje się intensywnością kawy przelewowej, niską kwasowością, bogactwem wyczuwalnych aromatów. Jest to napój zawierających mniej kofeiny niż kawa zaparzona na ciepło, ponieważ temperatura odgrywa kluczową rolę w ekstrakcji kofeiny. Warto wyróżnić tą metodę pod względem wpływu na nasze zdrowie. Zawiera więcej przeciwutleniaczy i mniej Cafestolu i kahweolu, które mogą odpowiedać za wyższe stężenie cholesterolu całkowitego. Taka kawa nie zaburza gospodarki kwasowo-zasadowej, dzięki bardziej neutralnemu Ph, jest więc to świetne rozwiązanie dla osób bojących się zakwaszenia organizmu lub borykających się z refluksem zoładkowo-jelitowym.

Jest to metoda zarówno dla koneserów, szukających złożonego smaku i dbających o detale zaparzenia, jak i leniuchów chcących w prosty sposób osiągnąć zadowalający efekt. Świetne rozwiązanie by cieszyć się prawdziwym smakiem zimnej kawy, bez żadnych zbędnych dodatków.
Poznaj produkty czajnikowy.pl
Herbata czysta
189 Produkty
Herbata aromatyzowana
82 Produkty
Herbata zielona Matcha
16 Produkty
Herbata czerwona
10 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
91 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
38 Produkty
Przeczytaj również
Herbatka z bambusa: napar, właściwości, parzenie
Bambus (Bambusa Shreb.) należy do rodziny wiechlinowatych, czyli traw. Charakteryzuje się ona między innymi tym,[...]
lut
Jak zrobić terere, jak zrobić yerba mate na zimno?
Tradycyjne terere powinno się przyrządzać w Guampa, czyli w rogu lub kopycie bydlęcym. Nic jednak[...]
sie
Ile ekstraktu z herbaty jest w filiżance herbaty?
Ekstrakt, czyli wyciąg może być płynny, gęsty lub suchy. Do potrzeb przemysłu używa się suchego,[...]
2 Comments
kw.
Poznański Festiwal Herbaty Zaparzaj! 2016 – patronat medialny
Poznański Festiwal Herbaty Zaparzaj! 2016 – patronat medialny W Polsce pije się coraz więcej herbaty.[...]
wrz
Jak parzyć czystek? Opinie lekarzy i przeciwskazania
Czystek to najbogatsza w przeciwutleniacze roślina występująca w Europie, a jej właściwości prozdrowotne znane są[...]
kw.
Koronawirus z Wuhan (2019-nCoV) a herbata. Czy herbata jest bezpieczna?
Przez ostatnie tygodnie media żyją nowym groźnym wirusem, który pojawił się w Wuhan (Chiny). Obecnie[...]
1 Comment
sty
Historia herbaty w Indiach
Od momentu założenia pierwszych upraw, Indie stawały się coraz większą potęgą herbacianą. Assam, Dardźiling i[...]
paź
Ile jest rodzajów herbaty?
Generalnie herbatę można podzielić botanicznie na gatunki, podgatunki i kultywary, czyli odmiany uprawne rośliny. Same[...]
sie