ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Picie naparu z wypalonych i zmielonych ziaren kawowca nikogo nie zaskakuje, zaparzanie cascary – skórki i miąższu usuwanej z pestek kawy – również nabiera popularności. A czy da się zaparzyć chaff – plewy kawy? Zacznijmy od początku. Owoc kawowca składa się z kilku warstw, które różnią się od siebie i posiadają szczegółowe nazewnictwo. I tak, podążając przez kolejne warstwy w głąb owocu, przejdziemy przez: skórkę, miąższ, warstwę pektyn, łuskę kawową (parchment), warstwę osłaniającą ziarno (silver skin), odsłaniając w końcu pestkę. Bohaterem tego tekstu jest właśnie silver skin, który podczas wypalania odpada z ziarna, gdy jest ono poddawane coraz większej temperaturze i zwiększa swoją objętość. Ta pozostałość po procesie palenia to właśnie chaff, który jest traktowany jako odpad.

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Przygotowanie chaff coffee

Kilka razy spotkałem się z historiami baristów, opowiadających o naparze powstałym z zalania tej delikatnej kawowej powłoczki gorącą wodą. Postanowiłem to sprawdzić samemu, a ogromne ilości chaffu pozostające po wypaleniu w naszej palarni przypominały mi, że prędzej czy później będę musiał zmierzyć się z tematem. Zapach surowca pozwala snuć domysły dotyczące smaku. W aromacie dominuje słodki zapach świeżo upieczonej skórki chleba i – co wcale nie dziwi – cascary. W pierwszym zaparzeniu użyłem zdecydowanie zbyt mało chaffu. Bardzo duża objętość jest niewspółmierna do masy, stąd łatwo powziąć złe decyzje w doborze dozy. Próbuję kolejny raz. Tym razem nie przebieram w środkach i zasypuję komorę parzenia aż do połowy. Woda momentalnie przybiera kolor bursztynu, a w powietrzu pojawia się przyjemny, słodki zapach. Wygląda na to, że odkrywam właśnie swoją małą Amerykę, nowy kontynent na kawowej mapie zdobytej już wiedzy. Po 6 minutach przerywam zaparzenie i z niecierpliwością przelewam ciecz do przygotowanej szklanki

Jak zaparzyć plewy kawowe?
Jak zaparzyć plewy kawowe?

Czy warto zaparzyć plewy kawowe?

Odczucia smakowe nie spełniają moich oczekiwań. Pierwsze odczucia są przyjemne: delikatna słodycz, aromatyczny napar… Po sekundzie znikają, pozostawiając w ustach smak cierpki, drewniany posmak. Czy jest to kwestia znalezienia lepszego przepisu, metody parzenia? Niestety, to wątpliwe. Wszystkie wykonane przeze mnie próby wpływały jedynie na intensywność naparu i każdorazowo pozostawiały ten sam zawód.

Pomimo tego, że tym razem eksperyment nie przyniósł pozytywnych wniosków, zawsze należy podchodzić do tematu kawy z otwartą głową i poszukiwaniem nowych rozwiązań. W tym świecie nie ma gotowych rozwiązań. Eksperymentuj i pozwól się zaskoczyć.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata przed treningiem i po treningu

Wypicie herbaty przed treningiem pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu. Przeprowadzono szereg badań na osobach podejmujących wysiłek[...]

Kostki lodu z zieloną herbatą Matcha

Herbaciane kostki lodu można przygotować na wiele sposobów. Polecamy zrobić je z zielonej herbaty Matcha.[...]

Jak podrabiano herbatę? Fałszowanie herbaty, podróbki herbaty, historia

W 1818 roku popularność i zapotrzebowanie na herbatę w Anglii sięgnęły takiego poziomu, że opłacalne[...]

Test Ice Tea Mrożonych Herbat Nestea, Lipton, Trader Joe’s, herbaty czarne: opinie (2/2)

Test najpopularniejszych Ice Tea na rynku. Sprawdziliśmy jak smakują i co mają w składzie Nestea,[...]

Herbata kaktusowa, czyli herbata z opuncją

Co to za kaktus? Opuncja. Opuncja to wielka rodzina kaktusów, które rozlazły się po całym[...]

Pierwsza rozpuszczalna herbata? Cha Gao, herbaciana pasta z pu-erha

Cha Gao to najprawdopodobniej pierwsza herbata rozpuszczalna. By w paru słowach wyjaśnić czym jest Cha[...]

Herbata do sushi baru. Skąd wynikają błędy? Analiza problemu

Sushi bary najczęściej podają herbatę w żeliwnych czajnikach. Bronią się rękami i nogami przed lekką[...]

Tradycyjna angielska herbata. Klasyczne angielskie mieszanki herbat

Brytyjczykom zawdzięczamy również kilka bardzo znanych mieszanek czarnej herbaty. Któż z nas nie zna smaku[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.