Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Picie naparu z wypalonych i zmielonych ziaren kawowca nikogo nie zaskakuje, zaparzanie cascary – skórki i miąższu usuwanej z pestek kawy – również nabiera popularności. A czy da się zaparzyć chaff – plewy kawy? Zacznijmy od początku. Owoc kawowca składa się z kilku warstw, które różnią się od siebie i posiadają szczegółowe nazewnictwo. I tak, podążając przez kolejne warstwy w głąb owocu, przejdziemy przez: skórkę, miąższ, warstwę pektyn, łuskę kawową (parchment), warstwę osłaniającą ziarno (silver skin), odsłaniając w końcu pestkę. Bohaterem tego tekstu jest właśnie silver skin, który podczas wypalania odpada z ziarna, gdy jest ono poddawane coraz większej temperaturze i zwiększa swoją objętość. Ta pozostałość po procesie palenia to właśnie chaff, który jest traktowany jako odpad.

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Przygotowanie chaff coffee

Kilka razy spotkałem się z historiami baristów, opowiadających o naparze powstałym z zalania tej delikatnej kawowej powłoczki gorącą wodą. Postanowiłem to sprawdzić samemu, a ogromne ilości chaffu pozostające po wypaleniu w naszej palarni przypominały mi, że prędzej czy później będę musiał zmierzyć się z tematem. Zapach surowca pozwala snuć domysły dotyczące smaku. W aromacie dominuje słodki zapach świeżo upieczonej skórki chleba i – co wcale nie dziwi – cascary. W pierwszym zaparzeniu użyłem zdecydowanie zbyt mało chaffu. Bardzo duża objętość jest niewspółmierna do masy, stąd łatwo powziąć złe decyzje w doborze dozy. Próbuję kolejny raz. Tym razem nie przebieram w środkach i zasypuję komorę parzenia aż do połowy. Woda momentalnie przybiera kolor bursztynu, a w powietrzu pojawia się przyjemny, słodki zapach. Wygląda na to, że odkrywam właśnie swoją małą Amerykę, nowy kontynent na kawowej mapie zdobytej już wiedzy. Po 6 minutach przerywam zaparzenie i z niecierpliwością przelewam ciecz do przygotowanej szklanki

Jak zaparzyć plewy kawowe?
Jak zaparzyć plewy kawowe?

Czy warto zaparzyć plewy kawowe?

Odczucia smakowe nie spełniają moich oczekiwań. Pierwsze odczucia są przyjemne: delikatna słodycz, aromatyczny napar… Po sekundzie znikają, pozostawiając w ustach smak cierpki, drewniany posmak. Czy jest to kwestia znalezienia lepszego przepisu, metody parzenia? Niestety, to wątpliwe. Wszystkie wykonane przeze mnie próby wpływały jedynie na intensywność naparu i każdorazowo pozostawiały ten sam zawód.

Pomimo tego, że tym razem eksperyment nie przyniósł pozytywnych wniosków, zawsze należy podchodzić do tematu kawy z otwartą głową i poszukiwaniem nowych rozwiązań. W tym świecie nie ma gotowych rozwiązań. Eksperymentuj i pozwól się zaskoczyć.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Bylica pospolita. Herbatka z Czarnobyla?

Dziś chciałbym polecić herbatkę ziołową, która nie jest zbyt popularna, a nawet nieco niekanoniczna, ponieważ[...]

Tea & Coffee World Cup 2016

Po raz pierwszy w Krakowie, w dniach: 10-12 maja 2016 roku odbędą się najważniejsze światowe[...]

Herbatka z bambusa: napar, właściwości, parzenie

Bambus (Bambusa Shreb.) należy do rodziny wiechlinowatych, czyli traw. Charakteryzuje się ona między innymi tym,[...]

Wąż do fajki wodnej: co wybrać

Jednym z bardzo ważnych elementów wpływających na jakość palenia fajki jest wąż. Potrafi na przykład[...]

Herbata Matcha właściwości i składniki odżywcze

Jeśli chodzi o walory zdrowotne herbaty Matcha to pamiętać trzeba przede wszystkim, że w naparze[...]

Second Flash (SF), oznaczenie jakości herbaty

Second Flash to oznaczenie jakości herbaty odnoszące się do kolejności zbiorów. W kodzie literowym oznaczane[...]

Chanoyu: Tradycyjny japoński rytuał picia herbaty

Tradycyjny japoński rytuał picia herbaty nazywa się chanoyu co w języku polskim oznacza „woda na[...]

Herbata czarna Indyjski Specjał, opinie

W smaku Indyjski specjał jest przede wszystkim herbaciany, zdecydowanie na pierwszy plan wybija się lekka[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.