ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Wódz Indian Guarani musiał uciekać przed bandytami, którzy przybyli z Brazylii by poszukiwać niewolników. Uciekając przeprawił się przez strumień gdzie w błocie odcisnął ślad swych rąk i stóp. Ledwie żywy dotarł do redukcji Jezuitów gdzie został przez nich uratowany i gdzie zapewniono mu azyl. Mnisi ochrzcili go nowym imieniem Santo czyli święty uznając za cud to, że wódz uszedł z życiem. Tak mówi legenda. Na pamiątkę jego wyczynu i śladów jakie zostawił nad rzeką powstała nazwa wioski Santo Pipó w Misones w Argentynie zaczerpnięta z języka Guarani gdzie Pi oznacza stopy, Po oznacza ręce zaś Re oznacza ślady. Można zatem powiedzieć, że Santo Pipó to Święty od stóp i rąk.

Yerba mate Pipore Elaborada 500g
Yerba mate Pipore Elaborada 500g

Początki marki Pipore

Historia yerba mate zaczyna się tutaj dopiero na początku XX wieku kiedy to przybyli tutaj w 1914 roku pierwsi osadnicy ze Szwajcarii, a właściwie Szwajcarzy mieszkający we Francji. To oni wykupili ziemię gdzie znajdowała się wioska Santo Pipó, której mieszkańcy utrzymywali się z wycinki drzew cedrowych. Podzielili teren na mniejsze działki po 100 hektarów i zaczęli organizować życie społeczne wśród napływających szerokim strumieniem imigrantów ze Szwajcarii.

Początkowo yerba mate była tutaj produkowana przez spółdzielnię, która swój plon sprzedawała do młynów, które to z kolei przetwarzały ją i sprzedawały dalej pod swoimi markami. W skutek przemian gospodarczych najbardziej opłacalną produkcją w regionie okazała się yerba mate i spółdzielnia na początku lat 60 dorobiła się własnego młyna i własnej marki Pipore.

Obecnie miejscowość Santo Pipó jest bardzo otwarta na turystów, dla których przygotowano szereg atrakcji związanych z produkcją yerba mate. Między innymi muzeum imienia Angela Horrisbergera – jednego z założycieli upraw mate w Santo Pipó, w którym oglądać można zabytkowy lecz ciągle sprawny młyn do mate. W tej małej yerbowej miejscowości działa także drużyna piłkarska Tygrysy z Santo Pipó.

Co do samej Pipore to jest to duża marka znajdująca się w dziesiątce największych producentów i będąca drugim największym eksporterem yerba mate.

Oferta Pipore nie odbiega od konkurentów. Znajduje się tu mate tradycyjna, despalada, sueve, aromatyzowana, wyselekcjonowana, z ziołami oraz przeznaczona do terere.

Yerba mate Pipore Sin Palo 500g
Yerba mate Pipore Sin Palo 500g

Smak yerba mate Pipore

Czas wreszcie na subiektywną ocenę. Jest to mate o wyjątkowo słodkim smaku jak na mate, pojawiają się nuty karmelu i masła orzechowego. W zapachu zaś przypomina mi nieco popcorn. Silne trawiaste i roślinne nuty natomiast przeradzają się w dalszych parzeniach w posmak metaliczny, sprawia to niestety, że nie jestem fanem wielokrotnego zalewania tej mate. Cenię jej smak i miewam na nią ochotę ale tylko na pierwsze parzenie.

Polecić warto ją tym, którzy nie przepadają za mate gorzką i cierpką i zwykle nie parzą jednego suszu cały dzień.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Ile jest rodzajów herbaty?

Generalnie herbatę można podzielić botanicznie na gatunki, podgatunki i kultywary, czyli odmiany uprawne rośliny. Same[...]

Czarna herbata Assam Hattialli

Herbaty Assam wykorzystywane są w mieszankach śniadaniowych ze względu na swój wyraźny smak. Często dodaje[...]

Prosty sposób jak poprawić smak kawy!

Mało znanym trickiem jest technika polegająca na dodaniu bardzo niewielkiej ilości soli kuchennej, która o[...]

Herbaty dobre na trawienie po świętach

Święta są okazją do nieco bardziej swobodnego podejścia do jedzenia. Wstrzymujemy na kilka dni diety,[...]

Czajnik Redmond SkyKettle M170S-E, recenzja, opinie

Dziś przetestujemy Czajnik REDMOND SkyKettle M170S-E, który nie tylko umożliwia osiągnięcie wybranej przez nas temperatury,[...]

Herbaty ciemne Pu-Erh i Hei Cha

Wiele osób zapewne już wie, że to co potocznie nazywamy w Polsce herbatą czerwoną jest[...]

Test Yerba mate w butelkach: Club Mate, Mate Classic, Buenos Mate, Mio Mio Mate

Zrobiliśmy test Yerba mate w butelkach, które dostaliśmy od jednego z naszych widzów. Próbowaliśmy yerba[...]

Parzenie czerwonej herbaty Pu-erh: część 3

Jak prawidłowo parzyć czerwoną herbatę, żeby była smaczna i posiadała swoje wszystkie cenne właściwości? Zobacz!

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.