ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Temat wspomagania procesu odchudzania przez yerba mate budzi żywe zainteresowanie i czasem mam nawet wrażenie, że żywsze niż to jakim darzy się pobudzające właściwości tego napoju. Przede wszystkim miejmy świadomość, że mate działa wszechstronnie i może być postrzegana jako środek wspomagający odchudzanie na kilka sposobów.

Właściwości yerba mate

Dzięki właściwościom żółciopędnym poprawia metabolizm i trawienie. Zawartość kofeiny zaś odgrywa rolę w lipolizie, czyli metabolizowaniu trójglicerydów.

Działanie odchudzające yerba mate. Najlepsza yerba mate na odchudzanie, właściwości
Działanie odchudzające yerba mate. Najlepsza yerba mate na odchudzanie, właściwości

Inną sprawą jest spora zawartość saponin, niektóre z nich zaś stwierdzono i opisano po raz pierwszy badając yerba mate. Saponiny te nie tylko wpływają na metabolizm cholesterolu, ale także opóźniają wchłanianie jelitowe tłuszczu.

  • Ważnym składnikiem yerba mate mającym wpływ na utratę wagi jest także wspomniany kwas chlorogenowy, którego popularność wiąże się z możliwością zastosowania go przy odchudzaniu oraz cukrzycy. Dowiedziono otóż, że związek ten ma zdolność ograniczenia wydzielania się polipebtydu, który to z kolei zwiększa wydzielanie insuliny. Stwierdzono także jego korzystny wpływ w czasie leczenia stłuszczenia wątroby. Mechanizm w jaki kwas chlorogenowy sprzyja utracie tkanki tłuszczowej oparty jest właśnie o wspomniane ograniczenie przyswajania glukozy w jelitach. Zmniejszeniu ulega także stężenie glukozy we krwi co wiąże się z koniecznością uruchomienia innego źródła energii jakim są zapasy tłuszczu. Wskutek przestawienia się organizmu na energie z tłuszczu, a nie z cukru spalona zostaje zbędna tkanka tłuszczowa, co prowadzi do spadku masy ciała.
  • Kolejna droga działania yerba mate to uczucie sytości. Dla pierwotnych Indian właściwość ta była bardzo cenna gdyż mogli wspomagać się mate w czasie wędrówek z niedostatkiem żywności. Dzięki temu, że mate wzmaga wydzielanie się leptyny, czyli tak zwanego hormonu sytości, jest ona w stanie nieco oszukać nasz mózg. Wysłany zostaje z jelit sygnał o sytości mimo, że tak naprawdę wcale nie jedliśmy. Oczywiście nie działa to tak, że głodni łykniemy yerba mate i nagle czujemy się jak po sytym posiłku, działanie jest subtelne i raczej pozwala nam nie podjadać między posiłkami niż w ogóle z nich zrezygnować. Badania na myszach dowiodły jednak zauważalnej skuteczności tego procesu.
  • Następna właściwość polifenoli zawartych w mate to zdolność do ograniczania magazynowania lipidów czyli tłuszczy w adipocytach czyli komórkach magazynujących tłuszcze. Komórki te to zmora wszystkich, którzy próbują zrzucić kilogramy. Fakt jest taki, że raz powstała komórka tłuszczowa zostaje z nami już na zawsze może być jedynie pełna lub pusta. Nowe komórki mogą powstać w czasie szybkiego intensywnego tycia lecz usunięcie ich możliwe jest tylko operacyjnie. Każda zatem dieta dąży do spalenia tłuszczu czyli opróżnienia adipocytów z tłuszczy. Yerba mate okazuje się pomocna nie tylko w przyśpieszaniu tego procesu ale co ciekawsze ogranicza przyrost masy ciała poprzez spowolnienie napełniania się tych komórek tłuszczem, zwłaszcza przy wysoko-tłuszczowej diecie.
  • Można więc powiedzieć, że mate pomaga w uniknięciu słynnego „efektu jojo” w dietach czyli szybkiego powrotu do poprzedniej masy ciała po odchudzeniu. Same komórki tłuszczowe powstają ze zmagazynowanych komórek macierzystych. Jeśli nasza dieta zmienia się tak, że ciało planuje odłożyć więcej tłuszczu, komórki macierzyste dostają sygnał by rozwinąć się w komórkę tłuszczową, gdy ten proces się zakończy nowa komórka tłuszczowa jest gotowa by się napełnić, straciliśmy jednak komórkę macierzystą, która w miarę potrzeby mogłaby stać się inną, bardziej przydatną komórką naszego ciała. Proces ten zatem jest podwójnie niekorzystny. Tutaj wracamy znów do kwasu chlorogenowego. Ma on zdolność do powstrzymywania komórek macierzystych przed przeobrażeniem się w komórki tłuszczowe.
Yerba mate Pajarito Special Selection 500g
Yerba mate Pajarito Special Selection 500g

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata nad Morzem Karaibskim. Co pije się w San Escobar?

W Meksyku oraz okolicznych krajach, czyli także w mitycznym San Escobar popularne są raczej napoje[...]

Jak zrobić najlepszą przelewową kawę w domu? Zaparzacz Gabi

Wyjątkowość Gabi polega na wyeliminowaniu zmiennych wynikających z techniki parzenia kawy. Dzięki zastosowaniu dyspensera wody[...]

Tymbark Next Cytryna Limonka Zielona Herbata, opinie

"Cytryna Limonka" spodoba się tylko tym którzy zasmakowaliby w łączeniu rozpuszczalnej cytrynowej herbaty z kiepskim[...]

Herbata Earl Grey Blue Flower z niebieskim kwiatem malwy

Earl Grey jest jedną z moich ulubionych mieszanek herbacianych. Smaczny i przyjemnie świeży. Dzisiaj kilka[...]

2 Comments

Ostrokrzew niemocny, czyli bezkofeinowa yerba mate

Są wśród nas osoby, które nie lubią bądź nie mogą przyjmować kofeiny. Dzieje się tak[...]

Matchbata, Foks and Foka Matcha Gruszka i Limonka: test, opinie i przepis na Matcha Tonic

Zapraszamy do obejrzenia filmu z naszymi opiniami dotyczącymi butelkowanej Matchy. Przedstawiamy również prosty przepis na[...]

Miodokrzew honeybush – herbatka bez kofeiny, dobra dla dzieci i nie tylko

Honeybush to ziołowa herbatka pochodząca z RPA. Jest tam zbierana, przetwarzana, w tym fermentowana jak[...]

Patyki, liście i pył w yerba mate – test smaku poszczególnych frakcji

Po co w yerba mate łodyżki? Przywykliśmy do obecności łodyżek w suszu yerba mate do[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.