Temat wspomagania procesu odchudzania przez yerba mate budzi żywe zainteresowanie i czasem mam nawet wrażenie, że żywsze niż to jakim darzy się pobudzające właściwości tego napoju. Przede wszystkim miejmy świadomość, że mate działa wszechstronnie i może być postrzegana jako środek wspomagający odchudzanie na kilka sposobów.
Właściwości yerba mate
Dzięki właściwościom żółciopędnym poprawia metabolizm i trawienie. Zawartość kofeiny zaś odgrywa rolę w lipolizie, czyli metabolizowaniu trójglicerydów.

Inną sprawą jest spora zawartość saponin, niektóre z nich zaś stwierdzono i opisano po raz pierwszy badając yerba mate. Saponiny te nie tylko wpływają na metabolizm cholesterolu, ale także opóźniają wchłanianie jelitowe tłuszczu.
- Ważnym składnikiem yerba mate mającym wpływ na utratę wagi jest także wspomniany kwas chlorogenowy, którego popularność wiąże się z możliwością zastosowania go przy odchudzaniu oraz cukrzycy. Dowiedziono otóż, że związek ten ma zdolność ograniczenia wydzielania się polipebtydu, który to z kolei zwiększa wydzielanie insuliny. Stwierdzono także jego korzystny wpływ w czasie leczenia stłuszczenia wątroby. Mechanizm w jaki kwas chlorogenowy sprzyja utracie tkanki tłuszczowej oparty jest właśnie o wspomniane ograniczenie przyswajania glukozy w jelitach. Zmniejszeniu ulega także stężenie glukozy we krwi co wiąże się z koniecznością uruchomienia innego źródła energii jakim są zapasy tłuszczu. Wskutek przestawienia się organizmu na energie z tłuszczu, a nie z cukru spalona zostaje zbędna tkanka tłuszczowa, co prowadzi do spadku masy ciała.
- Kolejna droga działania yerba mate to uczucie sytości. Dla pierwotnych Indian właściwość ta była bardzo cenna gdyż mogli wspomagać się mate w czasie wędrówek z niedostatkiem żywności. Dzięki temu, że mate wzmaga wydzielanie się leptyny, czyli tak zwanego hormonu sytości, jest ona w stanie nieco oszukać nasz mózg. Wysłany zostaje z jelit sygnał o sytości mimo, że tak naprawdę wcale nie jedliśmy. Oczywiście nie działa to tak, że głodni łykniemy yerba mate i nagle czujemy się jak po sytym posiłku, działanie jest subtelne i raczej pozwala nam nie podjadać między posiłkami niż w ogóle z nich zrezygnować. Badania na myszach dowiodły jednak zauważalnej skuteczności tego procesu.
- Następna właściwość polifenoli zawartych w mate to zdolność do ograniczania magazynowania lipidów czyli tłuszczy w adipocytach czyli komórkach magazynujących tłuszcze. Komórki te to zmora wszystkich, którzy próbują zrzucić kilogramy. Fakt jest taki, że raz powstała komórka tłuszczowa zostaje z nami już na zawsze może być jedynie pełna lub pusta. Nowe komórki mogą powstać w czasie szybkiego intensywnego tycia lecz usunięcie ich możliwe jest tylko operacyjnie. Każda zatem dieta dąży do spalenia tłuszczu czyli opróżnienia adipocytów z tłuszczy. Yerba mate okazuje się pomocna nie tylko w przyśpieszaniu tego procesu ale co ciekawsze ogranicza przyrost masy ciała poprzez spowolnienie napełniania się tych komórek tłuszczem, zwłaszcza przy wysoko-tłuszczowej diecie.
- Można więc powiedzieć, że mate pomaga w uniknięciu słynnego „efektu jojo” w dietach czyli szybkiego powrotu do poprzedniej masy ciała po odchudzeniu. Same komórki tłuszczowe powstają ze zmagazynowanych komórek macierzystych. Jeśli nasza dieta zmienia się tak, że ciało planuje odłożyć więcej tłuszczu, komórki macierzyste dostają sygnał by rozwinąć się w komórkę tłuszczową, gdy ten proces się zakończy nowa komórka tłuszczowa jest gotowa by się napełnić, straciliśmy jednak komórkę macierzystą, która w miarę potrzeby mogłaby stać się inną, bardziej przydatną komórką naszego ciała. Proces ten zatem jest podwójnie niekorzystny. Tutaj wracamy znów do kwasu chlorogenowego. Ma on zdolność do powstrzymywania komórek macierzystych przed przeobrażeniem się w komórki tłuszczowe.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Poznaj produkty czajnikowy.pl
Herbata czysta
186 Produkty
Herbata aromatyzowana
82 Produkty
Herbata zielona Matcha
16 Produkty
Herbata czerwona
10 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
92 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
38 Produkty
Przeczytaj również
Dzika biała herbata Yunnan Wild Tea Buds
Yunnan Wild Buds zaskakuje smakiem, nie jest podobna do białych herbat, które piłam wcześniej. Doskonale[...]
paź
Czy warto pić herbatę podczas pandemii?
Poza zaleceniami lekarzy, czyli dobrym snem, dużą ilością wody, zdrową dietą i aktywnym trybem życia,[...]
lis
Badania sprzed 5 dni: składniki herbaty dezaktywują wirusa SARS-CoV-2
Efekty są zdumiewające. Okazuje się, że wirus SARS CoV-2 potraktowany EGCG został znacząco dezaktywowany, zaś[...]
gru
Czystek hamuje starzenie. Herbata z Czystka na wysoki cholesterol
Czystek zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które wyłapując wolne rodniki hamują procesy starzenia komórek w naszym[...]
lut
Herbata ze złocienia, Chrysanthemum tea
Herbatka ze złocienia to napar przygotowywany z ususzonych kwiatków Chrysanthemum. Złocień jest rośliną należącą do[...]
kw.
Herbata czarna Yunnan Imperial Organic, parzenie, opinie
Yunnan (Yúnnán Shěng, 云南省) to górzysty region w południowo zachodnich Chinach. Graniczy on z Laosem,[...]
gru
Assam, region w Indiach
Assam. Leżący u stóp Himalajów stan w północno-wschodnich Indiach. Region Assam słynie z uprawy herbaty[...]
Pył w yerba mate. Jak pozbyć się pyłu? Co zrobić z pyłem
Yerba mate bez pyłu jest dla dzieci i dla gringos - czyli przyjezdnych białych. Tak[...]
lis