Do niedawna herbaty pochodzące z Gruzji były bardzo rzadkie, pomimo, że uprawa gruzińskiej herbaty posiada dosyć długą tradycję. Początkiem XIX wieku gruziński książę Miha Eristavi wybrał się do Chin, gdzie rozkochał się w piciu herbaty. Postanowił przemycić kilka jej ziarenek do Gruzji, a już jakiś czas później w Ozurgeti powstała pierwsza gruzińska plantacja. W roku 1900 na wystawie w Paryżu gruzińska herbata została okrzyknięta najlepszą herbatą na świecie! To właśnie wtedy rozpoczęła się jej masowa produkcja.
Herbata Wild OP – właściwości, barwa i smak
Obecnie Gruzini kładą szczególny nacisk na ekologiczną uprawę pozbawioną wszelkich środków chemicznych i pestycydów. Przeprowadzone badania wykazały, że – poza ekologiczną uprawą – czarna herbata gruzińska Wild OP posiada szereg dobroczynnych właściwości dla organizmu. Na pewno warto wymienić wśród nich pozytywny wpływ na powikłania sercowo-naczyniowe oraz zapobieganie rozwojowi osteoporozy poprzez zagęszczanie kości. Ponadto herbata czarna gruzińska obniża ciśnienie i hamuje rozwój bakterii w układzie trawiennym.
Czarna herbata gruzińska Wild OP pochodzi z dzikich upraw. Jej liście są długie, żylaste i mają czarny, matowy kolor. Ten napar w kolorze mosiądzu ma posmak słodkiego chleba z pikantną, owocową nutą. Delikatnie pobudza i odżywia organizm. Wzmacnia naczynia, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Jej regularne spożywanie zapobiega próchnicy zębów oraz chorobom dziąseł. Herbata pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a co za tym idzie, ułatwia trawienie pokarmu.
Pochodzenie: Gruzja
Skład: herbata czarna gruzińska (100%)
Waga: 50g

Czas parzenia herbaty
2-3 min

Temperatura parzenia herbaty
95°C

Ilość herbaty
3 g / 120ml
Jaro Wildcat (zweryfikowany) –
Przyjemnie zaskoczył mnie jej smak i aromat . Standardowo parzę 4,5 do 5 g/120 ml wody skracając pierwsze , a zwiększając liczbę parzeń .. W tym wypadku pierwsze parzenie 1min30sek a ostatnie ( czwarte ) 6min .. Nawet ostatnie miało dużo aromatu . Będę chętnie do niej wracał :-)
pawelpokrzywinski (zweryfikowany) –
Próbowałem zaparzać na różne sposoby, w różnych temperaturach i gramaturach. Ale jakoś nie porwała mnie ta herbata. Ma taki trochę płaski i nijaki smak. Nic specjalnego się nie dzieje po nabraniu jej do ust.
Kuzyn (zweryfikowany) –
Dobra ale mocna w smaku herbata (czego można by się spodziewać po intensywnym kolorze suszu). Zdecydowanie trzeba pilnować czasu parzenia, jeśli jest to pierwsze lub drugie. Bardziej smakuje mi z sokiem z cytryny niż w czystej postaci.