ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Stosowanie preinfuzji przez dokonaniem właściwego zaparzenia niewątpliwie przysłuży się stabilności i intensywności ekstrakcji kawy. Czym jest preinfuzja, jak ją prawidłowo wykonać, kiedy warto stosować, a kiedy nie?

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Czym jest preinfuzja?

Preinfuzja to wstępne namoczenie zmielonej kawy na chwilę przed dodaniem właściwej, większej ilości wody. Tak jak budzenie herbaty – stosowane przez herbaciarzy w celu otworzenia liści, ma spowodować wniknięcie wody w strukturę drobinek ziarna, które w wyniku kontaktu z wodą pęcznieją, ułatwiając wypłukiwanie rozpuszczalnych substancji. Ten proces ma również za zadanie uwolnienie z kawy dwutlenku węgla, który jest wynikiem procesu wypalania ziaren i utrzymuje się w nich przez kilka tygodni.

Jak wykonać preinfuzję?

Preinfuzja stanowi jedynie niewielką część całej ilości wody planowanej do zaparzenia (najczęściej 1/5). Głównym zadaniem baristy, w pierwszej fazie parzenia kawy, jest zadbanie o równe rozpoczęcie ekstrakcji, tj. aby wszystkie drobiny w jednym momencie uzyskały kontakt z rozpuszczalnikiem, jakim jest gorąca woda. W tym celu dobrze jest przyspieszyć ten proces poprzez zamieszanie kawy łyżką. Warto pozostawić zmoczone drobinki na ok. 30 sekund, w czasie których zaobserwujemy rozrost i pęcznienie kawy w wyniku eskalacji dwutlenku węgla, zwane bloomingiem. Po tym czasie możemy przystąpić do właściwego zaparzenia.

Kawa Kafar Honduras 250g
Kawa Kafar Honduras 250g

Kiedy stosować preinfuzję?

W zależności od używanej metody, stosowanie preinfuzji może być konieczne lub opcjonalne. Różnica polega na zróżnicowanym sposobie parzenia kawy w zależności od akcesoriów. Wszystkie metody oparte o perkolację (np. metody przelewowe, ciśnieniowe) wymagają stosowania preinfuzji. Gdy woda przelewa się swobodnie przez kawę, nie możemy sobie pozwolić na to, żeby w pierwszej fazie zmielone ziarno nie było gotowe do ekstrakcji substancji rozpuszczalnych. Inaczej jest w przypadku infuzji (np. Aeropress, cupping, french press), gdy woda i kawa utrzymują stały kontakt przez cały czas parzenia. W tym przypadku samo zalanie kawy właściwą porcją wody przyjmuje rolę preinfuzji i nie będzie konieczne zastosowanie wstępnego zaparzenia.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czy czas parzenia herbaty ma znaczenie

Czas parzenia herbaty ma znaczenie. Nawet, gdy wyciągniemy maksymalną ilość rozpuszczalnych składników z liści herbacianych[...]

Herbata z szafranem z Kuwejtu

Potrzebna nam będzie czarna herbata, powinna być mocna. Ponadto szafran oraz kardamon w strączkach. Do[...]

Czym jest herbateizm? Filozofia herbaty

Pierwotnie herbata była traktowana jako lek, dopiero w XV wieku w Japonii picie tego złotego[...]

Herbata zielona Sencha

Sencha to japońska herbata zielona produkowana obecnie także w Chinach. Jest najpopularniejszą zieloną herbatą dzięki[...]

Jak należy trzymać filiżankę? Skąd moda na prostowanie małego palca?

Nieraz pewnie zastanawialiście się, jak należy trzymać filiżankę i skąd się wzięła moda na prostowanie[...]

Czystek. Herbata z Czystka. Jak oczyścić się Czystkiem?

Czystek jest najbogatszym źródłem polifenoli, należących do grupy substancji roślinnych wykazujących aktywność przeciw-utleniającą, które wspierają[...]

Herbata oolong Lao Ming Mastergrade Oolong, parzenie herbaty oolong

Joanna z bloga Liu Mulan odwiedziła Czajnikowy i zaparzyła nam Lao Ming Mastergrade Oolong z[...]

Rooibos tea: produkcja. Jak produkowany jest rooibos? Uprawy

Uprawiany rooibos żyje około 6 lat z czego 4 lata to okres zbierania plonów. Sama[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.